ویروس کرونا زندگی را همچنان در ایران مختل کرده و از شمار بالای قربانیان گزارش می شود

شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، دانشگاه ها و مدارس سراسر کشور را به تعطیلی کشاند. شمار قربانیان کرونا در قم ۵۰ نفر اعلام شد. یک نماینده مجلس در این باره  گفت : « قم باید هر چه زودتر قرنطینه شود. اما دولت و دست های پنهان در کنترل این ویروس ناموفق بوده است. مردم دارند قربانی می شوند وزیر بهداشت در این قضیه مقصر است».

این در حالی که سعید نمکی  وزیر بهداشت پیشتر شمار رسمی قربانیان ویروس کرونا در ایران را ۱۲ نفر و شمار مبتلایان ۴۷ نفر را اعلام کرده بود . احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در این باره گفت:  قم بیش از ۵۰ تن کشته داده است داده است باید قرنطینه شود تجهیزات محدود است و مردم دارند قربانی می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا ، حریرچی معاون وزیر بهداشت در واکنش به سخنان امیرآبادی در مقابل دوربین زنده شبکه خبر گفت  : اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا میدهم. امیرآبادی تاکید کرد: اسامی فوتی‌ها را به معاون وزیر بهداشت دادم، منتظر استعفای حریرچی هستم.

ایلنا در این گزارش نوشت:  پس از انکه احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره بیماری کرونا صحبت کرد مجلس را به دلیل نامساعد بودن حالش ترک کرد و سپس یکی از کارکنان مجلس صندلی و میز او را ضد عفونی کردند.

در گزارشی از قم آمده است: نتیجه آزمایش مسئول رسیدگی به مبتلایان به ویروس کرونا محمدرضا قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان در قم نیز مثبت بوده و او به همراه  ۲۱۶ بیمار مشکوک به کرونا قرنطینه شدند.

اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز گفت:  «عامل ابتلا به کرونا در ایران افرادی بودند که از مبادی خروجی غیرقانونی از چین، پاکستان، افغانستان به ایران آمده‌اند.»

ترکیه اعلام کرده است که راه‌های زمینی، اعم از ترانزیت و راه آهن را به روی ایران بسته است و پروازها از ایران نیز لغو شده است. عراق، کویت، افغانستان و پاکستان، و گرجستان  نیز مسافران ایرانی را به دلیل شیوع ویروس کرونا نمی‌پذیرند

همزمان وزیر بهداشت ترکیه در مصاحبه با روزنامه “حریت” گفته است که موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران از شهر قم شروع شده و اگر این شهر قرنطینه می‌شد نیازی به بستن مرزها نبوده است.

امیرآبادی نماینده مجلس گفت:   «امکانات کافی در قم وجود ندارد و بسته‌های پیشگیری نیز معلوم نیست کجاست و هنوز به مردم نرسیده است و در بعضی داروخانه‌ها نیز ماسک پیدا نمی‌شود. در جلسه غیرعلنی از وزیر بهداشت درخواست کردم که قم را قرنطینه کند اما توجه نکرد».

علی رضا وهاب‌زاده، مشاور وزارت بهداشت ایران، خبرداد  که برای جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا، دانشگاه‌ها در تهران و ۹ استان کشور، بسته شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز اعلام کرد:  آزمایش کرونا، منفی کاذب هم خیلی زیاد دارد، یعنی بیمار به کرونا مبتلاست اما آزمایشگاه نتیجه آزمایش را منفی اعلام می‌کند، چون آزمایش ۷۰نفر را به تهران ارسال کرده‌ایم، احتمال افزایش بار بیماری زیاد است،باید تمهیدات بیشتری فراهم کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان نیز اعلام کرد: در حال حاضر ۴ بیمار مشکوک به کرونا در یکی از بیمارستان‌های کرمان بستری شده‌اند

منابع محلی در قم از موج بیماران مشکوک به کرونا و بستری شدن ۲۱۶ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های این شهر خبر می دهند

وزیر بهداشت حکومت ایران با تایید نبود امکانات برای پیشگیری و مراقبت از بیماران کرونا اعلام کرد:  تجهیزات در بیمارستان ها نداریم مردم بهتر است در خانه قرنطینه شوند ،