پادشاه سعودی:  جهان باید با تلاش‌ ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای مقابله کند

در همان حال که رژیم ایران در یک اقدام تبلیغاتی، می کوشد در رابطه با برنامه های اتمی، دولت عربستان را در مظان اتهام قرار دهد، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، با تاکید بر خطر طرح منطقه‌ای رژیم ایران و اقدامات آن برای مداخله‌ در امور کشورها، از جمله حمایت از تروریسم، افراط‌گرایی و دامن زدن به آتش فرقه‌گرایی با استفاده از گروه های نیابتی اش  در منطقه، خواستار مقابله جهان با تلاش‌‌های ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای شد.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این باره نوشت: ملک سلمان در مراسم بازگشایی از  فعالیت‌های اولین سال از هشتمین دوره مجلس شورای سعودی بر ضرورت اتخاذ موضعی قاطعانه از سوی جامعه بین‌المللی در قبال طرح ایرانی در منطقه، تاکید کرد و گفت: باید  به طور ریشه‌ای با تلاش‌های رژیم ایران برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی، توسعه برنامه موشک‌های بالستیک، دخالت‌هایش در امور داخلی دیگر کشورها و حمایت از تروریسم و تهدید تهران علیه صلح و امنیت بین‌المللی رسیدگی شود.

پادشاه سعودی در ادامه افزود:  منطقه با تلاش‌های عدیده‌ای از سوی قدرت‌های منطقه‌ای مواجه است که با بی‌اعتنایی به عرف‌های بین‌المللی و بدون مراعات حقوق همجواری سعی در بسط نفوذ سیاسی و ایدئولوژی‌ افراط‌گرایانه‌شان برای خدمت به منافع خاص‌ خودشان دارند.

او در ادامه گفت که این روش به شدت خصمانه باعث به وجود آمدن اوضاع کنونی در برخی از کشورهای منطقه شده و مسئول درد و رنج‌های به وجود آمده در آن کشورها بوده که بشریت نسبت به آن احساس شرمساری می‌کند.

دولت اسرائیل نیز معتقد است که در صورت دست‌یابی حکومت ایران به ساخت سلاح‌های اتمی، منطقه و جهان در خطر جدی قرار خواهد گرفت

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز پیشتر گفته بود:  “ایران سانتریفیوژهای بسیار پیشرفته ساخته که انطباقی با توافق برجام ندارد.”

علی اکبر صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز  گفته بود که”امیدواریم که به این مرحله نرسیم ولی هرگاه مقام‌های ارشد دستور چنین کاری را دهند، ما در ۴ دقیقه به آن دست پیدا می‌کنیم.”

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود : “قبل از برجام سوی عملیاتی ما حدود ۱۱ هزار بود. بعد از گام سوم کاهش تعهدات برجامی،  سوی ما به ۸۶۰۰ رسیده. یعنی در عرض دو ماه به مقدار سوی قبل از برجام رسیده‌ایم.”

سو (SWU) واحد غنی سازی اورانیوم است.

ایران در سالگرد خروج آمریکا از برجام، طرفین اروپایی این توافق را تهدید کرد که در صورت تامین نکردن منافع اقتصادی تهران طی دو ماه، اولین مرحله کاهش تعهداتش را آغاز می کند.