پادشاه عربستان و سران جامعه عرب: مداخلات ایران در منطقه محکوم است

در کنفرانس سران کشورهای عرب که روز گذشته (یک شنبه) در عربستان سعودی برگزار شد، ملک سلمان پادشاه عربستان و میهماندار این همایش، در نطق خود فتنه گری های حکومت اسلامی ایران در منطقه را به شدت مورد حمله قرار داد، ولی در عین حال از بمباران تاسیسات تولید سلاح شیمیایی در سوریه سخنی نگفت.

شمار زیادی از سخنگویان دیگر این بزرگترین همایش سران کشورهای عرب نیز رژیم ایران را مداخله گر خوانده و گفتند که این حکومت با اعمال خود موجب آشوب و بی ثباتی در منطقه می شود.

آگاهان می گویند که این فشرده ترین مجموعه انتقادها از رژیم ایران توسط سران کشورهای عربی بود. هیچیک از رهبران کشورها در دفاع از رژیم ایران سخنی نگفت و به خوبی احساس شد که حکومت ایران در این منطقه کاملا منزوی می باشد.

در بیست و نهمین همایش عالی سران کشورهای عرب، که این بار در شهر ظُهران در شرق عربستان برگزار گردید، ملک سلمان، رژیم ایران را همچنین متهم ساخت که موجب ایجاد شکاف در جهان اسلامی شده است. پادشاه عربستان، حکومت ایران را به “فرقه گرایی” متهم ساخت و از همه کشورهای جهان خواستار گردید که در برابر عملیات فتنه گرانه حکومت ایران و ایجاد آشوب و اغتشاش در منطقه یک موضع متحد و قاطع در پیش گیرند.

آگاهان می گویند که یکی از هدف های اصلی سفر طولانی ولیعهد عربستان به ایالات متحده، فرانسه و اسپانیا، سخنرانی او در همایش سران سازمان های یهودی آمریکا و همچنین اعلام این مطلب مهم که اسرائیل نیز حق حیات دارد، کوشید دنیا را علیه رژیم ایران بسیج کند.

ملک سلمان در سخنرانی خود به این امر نیز پرداخت که رژیم ایران با مسلح ساختن اقلیت نیمه شیعه حوثی ها در یمن و دادن اسلحه به آن ها امنیت عربستان را به خطر انداخته و موجب جنگ و خونریزی شده است.

بخش دیگری از سخنرانی پادشاه عربستان سعودی به نزاع فلسطینی ها با اسرائیل اختصاص داشت. با آن که گفته می شود دولت ریاض برخی مناسبات پنهان با اسرائیل دارد، ملک سلمان در سخنان خود همان موضع سنتی کشورهای عرب در قبال اسرائیل را بازگو کرد. او انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم را مورد انتقاد شدید قرار داد و خواهان برپایی یک کشور مستقل فلسطینی شد که پایتخت آن شرق اورشلیم باشد و چند میلیون فلسطینی به عنوان آوارگان جنگی که هفتاد سال پیش رخ داد، در کشور اسرائیل مستقر شوند. اسرائیل در گذشته همه این شرائط را قاطعانه رد کرده است.

2 دیدگاه‌

  1. امیدواریم بزودی سران و حکام جوامع عربی با همکاری آمریکا و پشتیبانی اسرائیل عرصه را برای نفوذ حکومت ایران در منطقه تنگ تر کنند و خطر وجود حکومت ایران را در منطقه بسیار جدی تر بگیرند و بزودی راه حلی برای کوتاه کردن دست این حکومت عصر حجر را پیدا کنند و نگذارند که حکومت ایران منطقه را به ناآرامی بیشتری سوق دهد

  2. گزارش خبرنگار امریکائی

    رسوائی صحنه سازی

    و فیلمبرداری شیمیائی در سوریه

    رسانه های غربی ترجیح داده اند دیگر اخبار مربوط به حمله محور شرارت به سوریه و اخبار جعلی انبار سلاح های شیمیائی در این کشور را یا منتشر نکنند و یا در حداقل ممکن اشاره ای به آن کرده و بگذرند. در عوض، رسانه ها و مقامات روسیه دست بردار نیستند و هر روز اطلاعات تازه ای درباره جعلی بودن اخبار مربوط به وجود سلاح شیمیائی در سوریه که بهانه حمله نظامی به این کشور شد را منتشر می کنند. در تازه ترین خبر که روز گذشته تلویزیون های روسیه پخش کردند خبرنگار امریکائی شبکه اول اخبار “نت ورک” بنام “پرسون شارپ” به سوریه رفته و در شهر “دوما” با مردم عادی در هرکجای شهر که مایل بوده صحبت کرده و حتی در جستجوی مجروحان باصطلاح شیمیائی به بیمارستان ها رفته است. او در گزارش مستقیم خود بعنوان نتیجه تلاش های خبری اش گفت: من هیچگونه شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح شیمایی در “دوما” و در بیمارستان ها ندیدم و مردم عادی نیز اخبار مربوط به چنین ماجرائی را جعلی و ساخته غربی ها می دانستند.

    در بیمارستانی که پیش از حمله به سوریه فیلمی در آنجا از باصطلاح مجروحان شیمیائی تهیه شده بود به من گفتند که چند نفر با چند بچه ناگهان به همراه چند کودک و با دوربین فیلمبرداری وارد بیمارستان شدند و در گوشه ای از بیمارستان مواد رنگی روی سر و روی کودکانی که همراهشان آورده بودند ریختند و فیلم گرفتند و فورا بیمارستان را ترک کردند.

Comments are closed.