پاراگوئه، حزب الله و حماس را تروریست خواند و برزیل نیز ممکن است تصمیم مشابه بگیرد

کشور پاراگوئه در آمریکای جنوبی، گروه های تروریستی حزب الله لبنان و حماس را در فهرست سیاه قرار داد و علیه آن ها اعلام تحریم کرد. آگاهان سیاسی می گویند که انتظار می رود که دولت جدید برزیل نیز به زودی از این تصمیم پیروی کند و در راستای سیاست خارجی ایالات متحده قرار گیرد که هر دو سازمان نامبرده را در فهرست گروه های تروریستی اعلام کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل از اقدام پاراگوئه ابراز خرسندی کرد و بعید ندانست که به زودی برخی کشورهای دیگر نیز به این اقدام بپیوندند.

پرزیدنت ماریو ابادو رئیس جمهوری پاراگوئه، روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که از دیدگاه کشور وی، حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس دو سازمان تروریستی هستند و در در فهرست سیاه قرار می گیرند و تحریم خواهند شد. در همین فرصت، گروه القاعده نیز یک سازمان تروریستی معرفی گردید.

علاوه بر نخست وزیر نتانیاهو، ییسرائل کاتس وزیر خارجه اسرائیل نیز اقدام دولت پاراگوئه را مورد تحسین قرار داد و گفت اقدام رئیس جمهوری آن کشور، مبارزه با تروریسم بین المللی را گسترده تر و موثرتر می سازد و به دو کشور امکان می دهد، در این پیکار، به همکاری متقابل بپردازند. او گفت که رژیم ایران است که این گونه سازمان ها را تحت حمایت خود گرفته و به آن ها پول و اسلحه می رساند.

کاتس گفت که اسرائیل به مبارزه بی امان خود علیه تروریسم و سوء قصد به جان مردم این کشور ادامه خواهد داد. او گفت: اسرائیل این سازمان ها را که علیه موجودیت و امنیت اسرائیل به آدم کشی دست می زنند، همه جا و در هر حال دنبال خواهد کرد و آن ها را سرکوب خواهد ساخت.

در این میان، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که برزیل نیز ممکن است در آینده نزدیکی با اتخاذ تصمیم مشابه، گروه های تروریستی مانند حزب الله لبنان و حماس و القاعده را در فهرست سیاه قرار دهد و از این نظر سیاست خود را با دولت پرزیدنت ترامپ همسو سازد.

بلومبرگ نوشت که هم اکنون دولت برزیل مشغول برسی جدی چنین اقدامی می باشد و سه عامل را مطالعه می کند که یکی از آنها ابعاد همکاری های اقتصادی و بازرگانی برزیل با حکومت اسلامی ایران است.

بلومبرگ نوشت که اقدام برزیل در مورد تحریم این گروه های تروریستی ممکن است در ظرف دو ماه آینده قطعی شود. زیرا پرزیدنت ژائیر بولسونارو قصد دارد در ماه اکتبر (دو ماه دیگر) از عربستان سعودی و امارات عربی متحده دیدن کند.