پاراگوئه سومین کشوری که سفارتخانه را به اورشلیم منتقل ساخت، ولی پاناما خیر!

 

نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری پاراگوئه در آئین گشایش سفارتخانه در اورشلیم

پاراگوئه سومین کشوری است که سفارتخانه خود در اسرائیل را به اوشلیم منتقل ساخت و راه را برای اقدام مشابهی برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین هموار ساخت. آئین گشایش سفارتخانه، با حضور رئیس جمهوری پاراگوئه و رئیس جمهوری اسرائیل و نخست وزیر این کشور برگزار شد.

ایالات متحده در انتقال سفارتخانه پیشگام بود و به دنبال آن گواتمالا سفارت خود را به اورشلیم منتقل ساخت و اکنون پاراگوئه به این اقدام دست می زند و انتظار می رود چند کشور دیگر آمریکای لاتین نیز به آن بپیوندند.

با این همه، پاناما که آن نیز در آمریکای مرکزی قرار دارد، گفته است که در حال حاضر انتقال سفارت را انجام نخواده داد. رئیس جمهوری پانا   که از اسرائیل دیدن می کند، گفت که آن کشور تصمیم خود را تا هنگام برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان به تعویق می اندازد.

رئیس جمهوری پاناماخوان کارلوس وارِلا در این روزها میهمان رسمی دولت اسرائیل بود و مورد پذیرایی گرم قرار گرفت. در مصاحبه ای که با وی در اورشلیم انجام گردید، از او پرسیده شد که “شما اکنون کجا هستید” و وی در پاسخ گفت که او در اورشلیم غربی است و آن جا را پایتخت اسرائیل می داند، ولی انتقال سفارتخانه از تل آویو، تنها پس از توافق اسرائیل و فلسطینیان صورت خواهد گرفت.

پرزیدنت وارلا در عین حال گفت که شخص وی و ملت پاناما دستاوردهای شگفت انگیز اسرائیل در هفتاد سال موجودیت دوباره خود را تحسین می کند و آن چه اسرائیل در این مدت کوتاه انجام داده باید مورد تقلید ملت های دیگر جهان نیز قرار گیرد.

رئیس جمهوری پاناما می گوید که تا امضای صلح اسرائیلی – فلسطینی، سفارتخانه منتقل نخواهد شد

پرزیدنت هُراسیو کوارتِس  رئیس جمهوری پاراگوئه در آئین انتقال سفارتخانه به اورشلیم، خطاب به رهبران اسرائیل گفت که دو کشور دارای روابط دیرین دوستی بوده اند و در آینده همکاری های آن ها گسترش خواهد یافت. او گفت که انتقال سفارتخانه به اورشلیم، اقدام درستی است و او به آن افتخار می کند.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی در مراسم انتقال سفارتخانه، خطاب به رئیس جمهوری پاراگوئه، او را دوست بزرگ اسرائیل نامید  و انتقال سفارتخانه را نشان مودتی دانست که از دیرباز بین دو کشور برقرار است.

او گفت: روز انتقال سفارتخانه، یک روز بزرگ برای ملت اسرائیل، ملت پاراگوئه و دوستی و همکاری بین دو کشور است.

اسرائیل انتظار دارد که در ماه های آینده شمار بیشتری از کشورهای جهان تصمیم بگیرند به پیروی از ایالات متحده، سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل سازند.

شهرداری اورشلیم هم اکنون در جستجوی قطعه زمین بسیار بزرگی در پایتخت است که محل برپایی سفارتخانه های خارجی در پایتخت گردد و “کوی دیپلمات ها” نام گیرد. همچین دولت اسرائیل قصد دارد بودجه ویژه ای را برای فراهم کردن تسهیلات در این زمینه اختصاص دهد.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.