پارلمان اروپا اعدام‌ روح الله زم و نوید افکاری را محکوم کرد و  خواستار بازدید از زندان‌های ایران شد 

اعضای پارلمان اروپا دو قطعنامه‌ در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در چین و ایران را به تصویب رساندند، این نهاد در قطعنامه خود درباره ایران به بازداشت‌، اعلام حکم و بازگشت به زندان نسرین ستوده، وکیل و برنده جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ اشاره و آن را به شدت محکوم کرد.

پارلمان اروپا در این قطعنامه  از مقام‌های ایرانی خواستند تا خانم ستوده را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند و اجازه دهند تا تحت مراقب‌های پزشکی مورد نیاز قرار گیرد.

روح‌الله زم، خبرنگار و فعال سیاسی و موسس کانال تلگرامی “آمدنیوز” و از مخالفان حکومت ایران ۵ روز پیش اعدام شد. پیش از او نیز نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که در سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، در اواخر شهریور ۹۹ در زندان عادل آباد شیراز اعدام شده بود.

اعضای پارلمان اروپا همچنین از ایران خواسته‌اند تا فورا حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی را لغو کند. آن‌ها از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تمام کشورهای عضو خواسته‌اند برای لغو اجرای حکم اعدام جلالی و آزادی فوری وی مداخله کنند.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد سال ۲۰۱۶ میلادی در سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل به مرگ محکوم شد.

در متن قطعنامه پارلمان اروپا، از تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته شده است تا با اقدام‌های دیپلماتیک «محاکمه‌های غیرمنصفانه در ایران را زیر نظر قرار دهند و همچنین از زندان‌هایی که کنشگران حقوق بشر، سایر زندانیان عقیدتی و همچنین اتباع اتحادیه اروپا در آن‌ها زندانی هستند بازدید کنند».

این قطعنامه همچنین خواستار انجام اقدام‌های هدفمند اتحادیه اروپا علیه مقام‌های ایرانی ناقض حقوق بشر شده‌ است.

این متن با ۶۱۴ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۶۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

درباره چین نیز نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه خود به کار اجباری و وضعیت اویغورها در استان سین کیانگ اشاره کرده‌اند.