پارلمان اسرائیل، کنست از شامگاه روز گذشته (سه شنبه) بیست و یکمین دوره خود را آغاز کرد

پارلمان اسرائیل، کنست از شامگاه روز گذشته (سه شنبه) بیست و یکمین دوره خود را آغاز کرد

پارلمان اسرائیل، کنست از شامگاه روز گذشته (سه شنبه) بیست و یکمین دوره خود را آغاز کرد. در آغاز مراسم همه یکصد و بیست نفر اعضای پارلمان که حدود چهل تن از آنان چهره های تازه هستند، سوگند وفاداری یاد کردند و دوره جدید پارلمانی رسمیت یافت.

پرزیدنت روبی ریولین هنگام ورود به پارلمان، با احترامات نظامی مورد استقبال قرار گرفت و از گارد احترام پارلمان سان دید. هنگام ورود رئیس جمهوری به تالار مجلس نیز سه شیپور نواز به سنت قدیمی، ورود مقام ارشد کشور به مظهر دموکراسی اسرائیل را خیرمقدم گفتند.

مقام رئیس جمهوری در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که پارلمان تازه بتواند وظائف ملی خود را با موفقیت بیشتر اجرا کند. پرزیدنت ریولین به این واقعیت اشاره کرد که دوران مبارزات انتخاباتی در اسرائیل با حملات شدید احزاب و شخصیت ها علیه یکدیگر همراه بود که چنین پدیده ای باید از فرهنگ اسرائیلی زدوده شود و همکاری و احترام متقابل جایگزین آن شود.

پرزیدنت ریولین، ضمن ابراز خرسندی از موفقیت اسرائیل در تحکیم موقعیت خود در صحنه بین المللی، ابراز امیدواری کرد که بتوان در راه برقراری صلح و آشتی با همسایگان فلسطینی نیز گام های بیشتری برداشت.

در دوره جدید پارلمان اسرائیل چهره های جوان تری دیده می شود، ولی از حضور زنان کاسته شده است.

همزمان، تلاش بنیامین نتانیاهو برای برپایی دولت آینده همچنان ادامه دارد. ولی احزابی که قرار است در ائتلاف آینده شرکت جویند، هر یک شرائط و خواسته هایی را مطرح می سازد که با انتظارات برخی احزاب دیگر در تضاد است و نخست وزیر باید بر اختلاف نظرها بین احزاب پل بزند و راه میانه را به آنان بقبولاند.

نتانیاهو برای برپایی دولت خود، سه هفته دیگر فرصت دارد، ولی اگر در طول این مدت قادر به تشکیل کابینه نشود، مهلت او به مدت دو هفته تمدید خواهد شد.

آگاهان می گویند که برپایی یک دولت ائتلافی در اسرائیل، همیشه با مشکلات زیاد روبرو بوده، ولی هر اندازه که مهلت نتانیاهو به پایان نزدیک تر شود، انتظار می رود که احزاب از میزان انتظارات خود بکاهند و توافق لازم به دست آید.