پارلمان اسرائیل احتمال فروپاشی دولت را در شور مقدماتی تصویب کرد، ولی هنوز پایان کار نیست

با آن که پیشنهاد انحلال پارلمان اسرائیل و برگزاری چهارمین دور از انتخابات زودهنگام در جلسه شب گذشته کنست (پارلمان اسرائیل) به تصویب رسید، ولی هنوز این احتمال بکلی منتفی نشده که دو جناح درگیر حکومتی به شیوه ای با هم کنار آیند و از یک انتخابات پرهزینه دیگر جلوگیری شود.

امروز (پنجشنبه) گفتگوهایی در این زمینه بین نمایندگان دو حزب لیکود و آبی و سفید آغاز گردید، ولی بعید به نظر می رسد که به پایان سازنده ای برسد.

با آن که هر دو حزب می گویند که خواهان انتخابات زودهنگام نیستند، و هر دو از لزوم همکاری و هماهنگی و مشارکت واقعی در قدرت سخن می گویند، ول یاتهامات متقابل نیز بسیار شدید و وخیم است.

بنیامین نتانیاهو در یک نشست رسانه ای که به طور مستقیم از تلویزیون ها پخش می شد، حزب آبی و سفید را متهم به عهد شکنی کرد. ولی سران آبی و سفید گفتند که خود نتانیاهو بود که تعهد کتبی خود را زیرپا گذاشت و از ارائه لایحه بودجه به پارلمان خودداری ورزید تا در هنگامی که دلش بخواهد، این دولت را متلاشی کند و نگذارد که بنی گانتس به جای او به مقام نخست وزیری برسد.

رهبران آبی و سفید می گویند: آقای نتانیاهو در حالی ار آشتی و دوستی سخن می گوید که هیچ یک از سران آبی و سفید را در جریان تلاش های دیپلماتیک پیرامون عادی سازی روابط با امارات و بحرین قرار نداد. نتانیاهو حتی حاضر نشد وزیر دفاع را که رهبر آبی و سفید است، در مراسم امضای توافق صلح اسرائیل و امارات، با خود به کاخ سفید واشنگتن ببرد.

اتهام دیگری که از جانب نتانیاهو علیه بنی گانتس مطرح گردید، آن بود که از دیدگاه نخست وزیر، رهبر حزب آبی و سفید است که مسئول شیوع گسترده کورونا می باشد، زیرا با قرنطینه کامل مخالفت ورزیده بود. ولی آبی و سفید می گوید که هدف واقعی نتانیاهو از قرنطینه کامل، پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف علیه خود وی بود.

آبی و سفید می گوید که قرنطینه نقطه ای را در اماکن مذهبی نشین و عرب نشین مطرح ساخته بود که دو مرکز اصلی شیوع کورونا بوده، ولی حزب آبی و سفید می گوید که نتانیاهو از بیم مخالفت احزاب متعصب مذهبی، که به پشتیبانی آن ها بسیار نیاز دارد، با این پیشنهاد مخالفت ورزیده بود.

لایحه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام، هنوز به سه شور در مجلس نیاز دارد و به احتمال ضعیف، ممکن است در مرحله پایانی، راکد گذاشته شود تا شاید یک راه حل سیاسی برای جلوگیری از انتخابات یافت شود