پارلمان اسرائیل امروز پیمان عادی سازی روابط با امارات را به طور نهایی تصویب می کند

پارلمان اسرائیل (کنست) امروز (پنجشنبه) در یک نشست خارج از برنامه، به پیمان عادی سازی روابط با امارات عربی متحده رای می دهد و انتظار می رود که این پیمان با اکثریت بزرگی مورد تصویب قرار گیرد و احتمال دارد که مخالفان آن، تنها نمایندگان جبهه احزاب عربی کشور باشند که می گویند حقوق فلسطینی ها در این پیمان در نظر گرفته نشده است.

این پیمان در نشست هفتگی سه روز پیش (دوشنبه) در هیات دولت به تصویب رسید و اکنون باید برای اعتبار یافتن آن، در پارلمان  نیز مورد تصویب قرار گیرد.

منابع خبری گفتند که این پیمان دارای دو بخش علنی و سری می باشد و مواد محرمانه آن به آگاهی نمایندگان مجلس نمی رسد و آنان باید بدون اطلاع از محتویات این مواد به پیمان رای بدهند. ولی به دنبال اصرار و فشار نمایندگان، قرار است کمیسیون فرعی کمیسیون امنیت و امور خارجی پارلمان، با حضور تعداد بسیار کمی از اعضای کمیسیون اصلی حضور یابند و آن مواد به اطلاع آنان برسد.

احتمال دارد که مواد محرمانه، به امکان همکاری های نظامی اسرائیل و امارات، برای رویارویی با خطرات امنیتی رژیم ایران مربوط می شود.

پیش از آن که این پیمان، در جلسه علنی پارلمان به بحث و بررسی گذاشته شود، نخست وزیر درباره اهمیت آن سخنرانی خواهد کرد.

پس از قانونی شدن این پیمان، قرار است نخست وزیر اسرائیل و ولیعهد امارات، ار کشورهای یکدیگر دیدن کنند و روابط دوستی وارد مرحله فعال تری شود.

نتانیاهو در این هفته با محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد قطر تلفنی سخن گفت و طرفین موافقت کردند که در نخستین فرصت نزدیک، از پایتخت های دو کشور دیدن کنند.

در همان حال که تماس های دو کشور برای گسترش همکاری های بازرگانی، علمی، تکنولوژی و بانکی ادامه دارد، امروز (پنجشنبه) اعلام شد که برای نخستین بار، یک هواپیمای مسافری اماراتی، که از اروپا باز می گشت، از حریم هوایی اسرائیل به راه خود ادامه داد.

همچنین، رسانه های اسرائیلی نوشتند که هیات دولت، ساخت یک هزار واحد مسکونی بیشتر در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را مورد تایید قرار داده است. این گونه برنامه های دولت اسرائیل در گذشته همیشه با اعتراض حکومت خودگردان فلسطینی و کشورهای اروپایی روبرو بوده است.