پاسخ تند رژیم ایران،   به بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس 

حکومت ایران درباره بیانیه شورای همکاری خلیج فارس گفت “هیچگونه مداخله‌ای در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاعی خود را نمی‌پذیرد”. سران کشورهای خلیج فارس در این بیانه نقش ایران در منطقه را “ویرانگر” دانسته بودند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، پنجشنبه ۱۸ دی‌ماه، به بیانیه نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس واکنشی تند نشان داده و گفت: در پاسخ به “برخی از سران شورای همکاری خلیج فارس” که برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه و جهان دانسته‌، و آنها را متهم کرد که به “پروژه قدیمی ایران‌هراسی” ادامه می‌دهند.

او در ادامه افزود: «رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند».

خطیب زاده گفت:  «جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچگونه مداخله‌ای در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاعی بازدارنده خود را بر نمی‌تابد».

از آنجا که در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس به “اشغال جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک” اعتراض شده است، سخنگوی وزارت خارجه سه جزیره نامبرده را “جزء لاینفک و ابدی خاک ایران” خواند و افزود: «ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.»

چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی بعد از نزدیک به چهار سال تنش و قطع کامل روابط بین محور ریاض امارات، بحرین و مصر) با قطر سه روز پیش  در شهر العُلای عربستان برگزار شد.

هدف اصلی این نشست بازگرداندن قطر به شورای همکاری بود که ایالات متحده، به ویژه به خاطر اتحاد در برابر “تهدیدهای ایران” بر آن تاکید کرده است. در آخرین نشست شورای همکاری خلیج فارس جارد کوشنر، مشاور ارشد رِییس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه و شماری دیگر از سیاستمداران آمریکایی حضور داشتند.

کشورهای شرکت‌کننده در این نشست بعد از پایان آن بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن از ادامه برنامه هسته‌ای ایران، نقض برجام و “اشغال” سه جزیره خلیج فارس توسط ایران انتقاد شده است.

در نشست شورای همکاری خلیج فارس سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد و نخست وزیر بحرین، فهد بن محمود آل سعید، معاون نخست وزیر عُمان، محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس دولت امارات و حاکم دبی، نواف الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت و سامح شکری، وزیر خارجه مصر شرکت داشتند.