پاسدار حسین دهقان: بایدن اقدام مثبتی درباره برجام انجام نداد ، در حال اتلاف وقت است

حسین دهقان وزیر دفاع پیشین حکومت ایران و یکی از نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰، در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی چین گفته است که  دولت جو بایدن در سطح دیپلماتیک برای بازگشت احتمالی به برجام “اقدام مثبتی” انجام نداده و “در حال اتلاف وقت” است.

وی در این برنامه رادیویی از بایدن  خواست «بپذیرد که دولت سابق آمریکا درباره ایران و توافق هسته‌ای برجام اشتباه کرد».

این عضو ارشد سپاه پاسداران گفته است: «بازگشت واشنگتن به این توافق باید بدان معنا باشد که در اسرع وقت، همه تحریم‌ها» برداشته شوند.

سپاهی دهقان همچنین خواستار لغو تحریم‌هایی شد که «در روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت بایدن» علیه ایران وضع شده است.

یادآور می شود که در روزهای  پایانی سال گذشته ،جو بایدن در نامه‌ای به روسای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، وضعیت اضطراری ملی این کشور در قبال ایران را که از سال ۱۹۹۵ آغاز شده برای یک سال دیگر تمدید کرد.

با این حال، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،نیز  تاکید کرد که آمریکا می‌داند باید برای بازگرداندن ایران به تعهدات توافق هسته‌ای، تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.

مالی در ادامه  افزود: «آن چه رئیس ‌جمهوری آمریکا گفته، این است که اگر ایران به تعهدات برجامی بازگردد، ایالات متحده آماده بازگشت به برجام و عمل به تعهدات خود است».

در همین راستا، روز گذشته (شنبه) نیز سه منبع آگاه از پرونده مذاکرات اتمی به روزنامه “فایننشال تایمز” گفته اند  که ایران در جلسه‌ای که اوایل این هفته در فرانکفورت برگزار شد، مقامات اروپایی را مطلع کرده است که می‌خواهد در مورد نقشه راهی برای بازگشت دو طرف به مفاد توافق نامه برجام، توافق کند.

این پیشنهاد ایران رویکرد نرم‌تری نسبت به پیشنهادهای قبلی را فراهم کرده است، با این احتمال که ایالات متحده و ایران بتوانند امتیازات ملموس کوچکی ارائه دهند.