پاسدار علیرضا تنگسیری:مسئولیت نیروی دریایی سپاه در حفاظت از خلیج فارس و منطقه از ارتش مهم تر است

در ادامه کشاکش در مورد تقسیم وظایف بین سپاه پاسداران  و ارتش،پاسدار علیرضا تنگسیری، گفت:مسئولیت نیروی دریایی سپاه در حفاظت از خلیج فارس و منطقه از ارتش مهم تر است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران افزود: سپاه نقش اساسی  و مهمی دارد.  مسئولیت خلیج‌فارس و ماموریت حفاظت از جزایر، سواحل، فلات قاره، سکوهای نفتی و عبور و مرور در تنگه هرمز به عهده نیروی دریایی سپاه است.

پاسدار تنگسیری گفت:علی خامنه ای، به گفته وی “فرمانده کل قوا ” در سال ۱۳۷۴، صلاح بر این دید که  نیروی دریایی ارتش، با توجه به نوع شناورها و تجهیزاتی که متناسب با ماموریت آب‎های آزاد و اقیانوسی است، در اقیانوس‎ها و آب‎های دوردست در یک جغرافیای بسته از جمله  دریای عمان، سواحل مکران، دریاهای بین‌المللی و اقیانوس‎ها حضور پیدا کند.

پاسدار تنگسیری افزود:  بر اساس این دستور رهبری،  نیروی دریایی سپاه پاسداران هم مسئولیت  خطیر تر و مهمتر از جمله خلیج‌فارس و ماموریت حفاظت از جزایر، سواحل، فلات قاره، سکوهای نفتی و عبور و مرور در تنگه هرمز را عهده‌دار شد. این اتفاق از سال  کلید خورده است و فاصله ما با ارتش، تنگه هرمز است. در حال حاضر نیروی دریایی سپاه دو پایگاه مستقل دریایی در دریای عمان، جاسک و چابهار دارد.

این تقسیم منطقه ای در خلیج فارس بر می گردد به فرمانی که علی خامنه ای، در سال ۷۴  صادر کرد و در آن تامین امنیت آبهای جنوب را بین ارتش و سپاه تقسیم کرد و قرار شد سپاه حوزه خلیج فارس را به عهده داشته باشد که مهمترین بخش مسئولیت است و تکه کوچکی را هم به ارتش دادند. این در حالی بود که  خلیج فارس کاملا در اختیار سپاه است، و حالا هم قصد دارد،  بخش مسئولیتی ارتش را هم تصرف کند و عملا او را برکنار کند.

دریادار حبیب الله سیّاری، فرماندۀ پیشین نیروی دریایی ارتش نیز پیشتر گفته بود:    هیچگاه عملیات و خدمات ارتش دیده نمی شود، حتی رسانه‌های رسمی ایران به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی که وی با صفت “بی وجدان” از آن یاد کرده هرگز به مقام و موقعیت ارتش بهاء ندادند.

سیّاری گفته است: دخالت سپاه و بسیج در سیاست و فعالیت‌های اقتصادی آسیب بزرگی به کشور می زند و اگر ارتش در سیاست دخالت نمی‌کند علتش بی‌اطلاعی از سیاست و امور سیاسی نیست. علتش به گفته سیاری این است که ارتش مایل نیست به آسیب سیاست زدگی و تبعات آن مبتلا شود.

عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش ایران نیز پیش تر درباره دروغ فرمانده های سپاه و حمایت خامنه ای از آنان فاش ساخت: سرنگونی پهپاد آمریکایی در ۳۰ خرداد ۹۸ توسط ارتش انجام شده ونه سپاه پاسداران. البته رهبری از این موضوع کاملا اطلاع دارد و در جریان است اما بالاتر از همه اینها خداوند است که ناظر بر اعمال و رفتار ماست.

او در ادامه افزود:    بنا به یک مصلحتی  که رهبری گفتند، این کار بزرگ هیچ جا گفته نشد و هیچ رسانه ای هم انعکاس نداد و مردم هم متوجه نشدند.

موسوی گفت: واقعیت کار اینست که ماموریت های ارتش هرگز برای دیده شدن نیست .