پالایشگاه های نفت هند واردات نفت خود از ایران را در ماه سپتامبر و اکتبر به نصف کاهش دادند

تحریم های نفتی علیه جمهوری اسلامی از روز ۱۳ آبان آغاز خواهد شد

دهلی‌نو می گوید واشنگتن را برای دریافت معافیت هایی از تحریم نفتی که ۱۳ آبان آغاز می‌شود مجاب کند واردات نفت هند از ایران در ماه میلادی جاری و ماه بعد به کمتر از ۱۲ میلیون رسیده است.

خریدهای هند در ماه های آوریل و اوت  با آگاهی از این کاهش بالاتر از معمول رفته بود.

هند  مشتری شماره دو نفت ایران پس از چین اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمیشناسد اما کسب معافیت برای حفظ دسترسی دهلی نو به نظام مالی آمریکا یک ضرورت محسوب می شود.

وزارت نفت هند در ماه ژوئن به پالایشگاه ها گفته بود برای یک کاهش شدید یا رساندن واردات نفت ازایران به صفر آماده شوند.

آرمیتا سنت تحلیلگر ارشد می‌گوید بعضی پالایشگاه‌ها از قبل حداکثر استفاده را از قراردادشان بردند که به آنها درصورت لزوم انعطاف عمل لازم را در حرکت به سوی صفر یا  انتظار زیاد تا روشن شدن تکلیف معافیت ها را می دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هفته پیش در دیدار با مقام‌های ارشد هند در دیداری گفت واشنگتن معافیتهای برای خریداران نفت ایران از جمله هند در نظر خواهد گرفت. اما همه نهایتاً باید واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند

دولت هند از پیش با کاهش ارزش روپیه و بهای بالای سوخت دست به گریبان است و نمی‌خواهد واردات نفت از ایران را با توجه به تخفیف‌هایی که دریافت می‌کند از دست بدهند.

در این حال و هوا هند در حالیکه با آمریکا تسلیم می‌شود که رژیم جمهوری اسلامی بندر چابهار را به طور کامل در دست هند گذاشته و در واقع از حق حاکمیت خود تا حدودی صرفنظر کرده است تا شاید بتواند هند را که یکی از کشورهای مقتدر جهان است در کنار خود داشته باشد و حتی در این راه از دفاع از دولت اسلامی پاکستان بر سر کشمیر خودداری کرده است.