پاناما پرچم خود را از کشتی‌های ناقض تحریم‌های بین‌المللی حذف کرده است 

دولت پاناما پس از خروج دولت آمریکا از توافق برجام و برقراری تحریم‌های لغو شده علیه حکومت ایران در سال گذشته، موافقت خود را با حذف نام ۵۹ نفتکش از فهرست کشتی‌های ثبت‌شده ابراز کرده بود

دولت پاناما اعلام کرد که اجازه نخواهد داد کشتی های خارجی با استفاده از پرچم آن کشور، به نقض قوانین بین المللی بپردازند و در صورت وقوع این گونه تخلفات، از استفاده از پرچم پاناما محروم می شوند.

در گزارش ها آمده است که دولت پاناما شصت کشتی مربوط به حکومت  ایران و سوریه را از فهرست ثبتی این کشور حذف کرده است. همچنین هر کشتی که نقض کننده تحریم‌های بین‌المللی  بوده، از استفاده از پرچم پاناما محروم شده است .

دولت پاناما پس از خروج دولت آمریکا از توافق برجام و برقراری تحریم‌های لغو شده علیه حکومت ایران در سال گذشته، موافقت خود را با حذف نام ۵۹ نفتکش از فهرست کشتی‌های ثبت‌شده ابراز کرده بود.که بیشتر این کشتی‌ها در مالکیت شرکت‌های دولتی ایران و فعال در زمینه ارسال فرآورده‌های نفتی به سوریه بوده‌اند.

مدیرکل اداره دریانوردی پاناما، گفت: پاناما همچنان سیاست حذف پرچم را دنبال می‌کند چرا که  سیاست دولت پاناما بهبود پایبندی به تحریم‌های بین‌المللی و همچنین مقررات امنیت دریانوردی و قوانین داخلی کشور است .

نفتکش گریس ۱ در حدود یک ماه پیش که حامل نفت حکومت ایران و عازم سوریه بود به  ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در تنگه جبل‌الطارق از سوی نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

گریس ۱ نام پاناما را بر بدنه خود داشت اما دولت پاناما اعلام کرد که نام این نفتکش در تاریخ ۲۹ ماه مه از فهرست این کشور حذف شده بوده است.

طبق قوانین بین‌المللی، کشتی‌های تجاری ملزم به ثبت در یک کشورند تا به نام پرچم آن کشور شناخته شوند. کشور صاحب پرچم مسئول بازرسی‌های امنیتی و همچنین وضعیت خدمه است. با حذف پرچم از یک کشتی و عدم جایگزینی، پوشش بیمه‌ای آن لغو می‌شود.

پاناما دارای بزرگ‌ترین ناوگان کشتیرانی با ۷,۱۰۰ کشتی ثبت‌شده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.