پایان جنگ قره باغ و امضای توافق‌نامه صلح میان آذربایجان و ارمنستان

پرزیدنت پوتین با انتشار بیانیه ای از امضای توافقنامه صلح و پایان درگیری میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ خبر داد و گفت: نیروهای حافظ صلح در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر خواهند شد و آتش‌بس جدید، شرایط لازم برای حل بلندمدت بحران قره‌ باغ را فراهم خواهد آورد.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه داشت.

پوتین  در این بیانیه تاکید کرده است که آتش بس جدید از بامداد امروز (سه شنبه) به وقت مسکو وارد مرحله اجرا شده است. پوتین در ادامه افزود:  این توافقنامه صلح به نفع دو کشور آذربایجان و ارمنستان است و باید هر چه زودتر اسرای دو کشور با یکدیگر مبادله شوند و صلح و آرامش را در منطقه ثابت نگه دارند .

الهام علی اف،  رئیس جمهوری آذربایجان نیز این توافقنامه را به مثابه تسلیم شدن آذربایجان دانست.

به گفته الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، ترکیه نیز در تلاش‌های حفظ صلح مشارکت خواهد داشت اما آنکارا تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده است.

طبق مفاد این توافقنامه همه مناطقی که توسط ارتش آذربایجان طی این مدت آزاد شد، به آذربایجان تعلق دارد. در توافقنامه مقرر شد هر دو طرف موقعیت‌های سرزمینی فعلی خودشان را به شکلی که در حال حاضر هست، حفظ کنند؛ این به معنی آن است که دستاوردهای نظامی به دست‌‌آمده برای جمهوری آذربایجان از زمان آغاز درگیری‌ها حفظ خواهند شد.

در این توافق  نامه آمده است: ارتش روسیه به مدت پنج سال در منطقه مستقر خواهد بود تا طرفین در مورد آینده منطقه به توافق برسند. در غیر این صورت، به طور خودکار، حضور نیروهای روسی پنج سال دیگر تمدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری روسیه،  نیروهای آذربایجان طی روزهای گذشته مناطق گسترده ای  از قره باغ از جمله شهرک استراتژیک «شوشا» را از دست نیروهای ارمنستان آزاد کردند.

همزمان  نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان بر سر پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» به توافق رسیده است.

او در این  بیانیه خطاب به ملت ارمنستان گفت: « متن این قرارداد برای من و مردم کشورم بسیار دردناک است ، تصمیم خیلی خیلی سختی را برای خودم و شما گرفتم. این تصمیم را بر اساس بررسی و تحلیل عمیق اوضاع نظامی و ارزیابی‌ اشخاصی که آن را بهتر متوجه می‌شوند، اتخاذ کردم».

نیکول پاشینیان افزود: این رویداد باید آغاز جدیدی بر وحدت ملی و زندگی دوباره باشد.»

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.