پایتخت در وضعیت فوق قرمز است 

با شدت گرفتن کورونا در سراسر کشور و ناتوانی رژیم از مهار این ویروس ، حسن روحانی گفت: هر فردی که از ماسک استفاده نکند ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود

روحانی تاکید کرده است:   هر فردی که ماسک نزند ۵۰ هزار تومان جریمه می شود و همچنین هر فردی که بیماری خود را اعلام نکند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می شود.

او در ادامه هشدار داده است که  اگر کسی از ماسک استفاده نکند نیروی انتظامی و بسیج ما این وظیفه را بر عهده دارند که جریمه را به فرد متخلف اعلام کنند.

روحانی افزود: این طرح فعلا مربوط به تهران بزرگ است و بعد می‌تواند در صورت نیاز در سایر شهرها انجام شود.

همچنین انوشیروان محسنی بندپی،استاندار تهران  نیز اعلام کرده است: وضعیت تهران بالاتر از قرمز است و به همین دلیل محدودیت‌ها برای کنترل شیوع کورونا در این استان برای یک هفته دیگر تمدید شد.

همزمان یک مقام وزارت بهداشت از تمام شدن داروهای بیمارستان‌ها خبر داد و همچنین اعلام شد که تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی و نیروهای مسلح نیز به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص خواهد یافت.

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز گفته است که  به دلیل افزایش مبتلایان به کورونا، بیمارستان‌‌های خصوصی و خیریه این استان از بیستم مهر این بیماران را پذیرش خواهند کرد.

به گفته او، در حال حاضر بیش از هزار و ۵۰۰ مبتلا به کرونا بستری و حدود ۲۶۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که ۱۵۰ نفر با دستگاه تنفس می‌کنند.

همزمان  حسن عراقی‌زاده، رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیرو‌های مسلح،نیز  گفت که ۵۶ بیمارستان نیرو‌های مسلح تجهیز شده و آماده پذیرش بیماران مبتلا به کرونا «حتی در مناطق مرزی» هستند.

در همین زمینه ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران، نیز خبر داد که به دلیل اوج گرفتن کرونا به روسای دانشگاه های علوم پزشکی اجازه داده شده که از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و عمومی غیردولتی برای بیماران مبتلا به کرونا استفاده کنند.

به گفته حریرچی، پذیرش بیماران غیر اورژانسی در بیمارستان‌ها ممنوع شد.

از سوی دیگر «دانشگاه شهید بهشتی» نیز پذیرش دانشجویان جدید در خوابگاه ها را ممنوع کرد.  این دانشگاه از ساکنان فعلی خوابگاه نیز خواسته است در صورتی که حضورشان ضرورت ندارد داوطلبانه خوابگاه را ترک کنند.