پایگاه هوایی میزبان پیمانکاران آمریکایی در عراق هدف دو راکت شبه نظامیان ایران قرار گرفت

در حالی که دولت بغداد می کوشد که روابط اش را با دولت های عرب بهبود ببخشد و از وابستگی با ایران نجات پیدا کند شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق ، یک پایگاه هوایی پیمانکاران آمریکایی را با دو راکت هدف قرار دادند.

مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق  بارها خواسته است که حکومت ایران به فتنه گری هایش خاتمه دهد و در همین راستا است که می خواهند روابط شان را با کشورهای عربی بهتر کنند .

همزمان مقام‌های امنیتی عراق نیز در این باره گفته اند :  دو راکت به حوالی یک پایگاه هوایی ارتش عراق که میزبان پیمانکاران آمریکایی است، شلیک شده. این راکت‌ها در یک منطقه روستایی فرود آمد اما تلفات جانی نداشت.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مقامات عراقی نوشته که در گذشته برخی گروه‌های شبه نظامی شیعی طرفدار ایران ادعا کرده‌اند که مسئول این حملات بوده‌اند.

همزمان مقتدی صدر، روحانی شیعه و رهبر جریان صدر در عراق، با  استقبال از رویکرد جدید دولت مصطفی الکاظمی، گشایش در روابط عراق با کشورهای عربی را “گامی در مسیر درست”، توصیف کرد.

مقتدی صدر در ادامه  بر روابط برادری میان عراق، پادشاهی عربی سعودی و امارات عربی متحده تاکید کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی الکاظمی، نیز با انتشار بیانیه ای در نشست هیأت‌های عراقی و اماراتی اعلام کرد که «در نشست هیأت‌های دو کشور تقویت روابط مشترک دو کشور، در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، انرژی، فرهنگ، تجارت، حمل و نقل، خدمات و بخش‌های دیگر بررسی شد و همچنین راهکارهای ارتقای روابط دوجانبه عراق و امارات و نیز عمل به آنچه سطح و مکانیسم‌های همکاری مشترک را توسعه و ارتقاء دهد و منافع مردم دو کشور را تامین کند، مورد بررسی قرار گرفت».

الکاظمی سه  روز پیش، پس از انجام سفری رسمی به پادشاهی عربی سعودی که طی آن تعدادی موافقت‌نامه‌ در زمینه‌های مختلف منعقد شد، به کشورش بازگشت.

وی  هنگام ورود به پادشاهی عربی سعودی مورد استقبال شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، قرار گرفت و در گفتگوهایی علاوه بر بررسی آخرین تحولات منطقه‌ بر افزایش همکاری‌های میان دو کشور تاکید شد.

در این دیدار رسمی نشست‌هایی در سطح شورای هماهنگی میان دو کشور منعقد شد، و ۵ موافقت‌نامه در زمینه‌های مالی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و اطلاع‌رسانی میان عراق و سعودی امضا شد.