پرزیدنت بایدن، رئیس جمهوری اسرائیل را به دیدار رسمی از واشنگتن به خاطر تلاش همزیستی، دعوت کرد

وزیر خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، امروز (چهارشنبه) در آخرین دیدار خود پیش از ترک اسرائیل، رسما از پرزیدنت ریولین رئیس جمهوری اسرائیل دعوت کرد که پیش از پایان دوران خدمتش، به طور رسمی از ایالات متحده دیدن کند.

رئیس جمهوری اسرائیل این دعوت را پذیرفت و از پرزیدنت بایدن به گرمی سپاسگزاری کرد.

بلینکن که با رئیس جمهوری اسرائیل در اقامتگاه رسمی او دیدار کرد، به پرزیدنت ریولین گفت که پرزیدنت بایدن اشتیاق بسیار دارد که پیش از پایان دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ریولین از او در واشنگتن پذیرایی کند.

رئیس جمهوری اسرائیل از رهبر ایالات متحده به خاطر اظهارات قاطعانه او در نکوهش موج فزاینده یهودستیزی در ایالات متحده سپاسگزاری کرد و گفت با چنین پدیده زشتی باید در همه کشورها مبارزه کرد. در جریان اغتشاش های گسترده ای که به دنبال حملات موشکی حماس علیه اسرائیل، در چند کشور جهان برگزار گردید، یهودستیزی به زشت ترین چهره خود نمایان شده و از جمله برخی از شعار دهندگان خواهان نابودی همه یهودیان بودند.

پرزیدنت ریولین گفت که دنیا باید گروه تروریستی حماس را به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه و مجازات کند – زیرا سابقه ندارد که گروهی هزاران موشک بر سر مردم یک کشور دیگر فرو ریزد و از مجازات جهانی بگریزد.

دوران خدمت پرزیدنت ریولین که یکی از محبوب ترین سیاستمداران اسرائیل و مدت هفت سال اخیر رئیس جمهوری بوده، ماه آینده به پایان می رسد.

مقام رئیس جمهوری اسرائیل خطاب به وزیر خارجه آمریکا گفت: «

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار گفت که پرزیدنت بایدن تلاش های صادقانه رئیس جمهوری اسرائیل را در پیشبرد همزیستی مسالمت آمیز بین یهودیان و اعراب در اسرائیل، و فراخوانی او برای تفاهم و دوستی بین همه ابناء بشر احترام زیاد قائل است و خرسند خواهد شد که پذیرای او در واشنگتن باشد.

پرزیدنت ریولین در هفته های گذشته، در واکنش به درگیری های اعراب خشمگین با همسایگان یهودی خود، همه آن ها را به شکیبایی فراخوانده بود.

در اغتشاشات گسترده ای که بیش از یک هفته در شهرها و شهرک های عرب نشین و یا شهرهای مختلط در شمال و مرکز اسرائیل رخ داد، موارد نگران کننده ای از حمله اعراب به یهودیان و حملات متقابل یهودیان به اعراب و همچنین آتش زدن محل کسب و حتی کنیساهای یهودی رخ داد که موجب نگرانی های بسیار گردید.

آشنایان امور می گویند که اکنون به ماه ها و شاید سال ها تلاش نیاز است که بتوان اعتماد و همزیستی بین یهودیان و اعراب را بازسازی کرد.