پرزیدنت بایدن از نتانیاهو به خاطر موافقت با آتش بس سپاسگزاری کرد. اسرائیل: ادامه تعرض سرکوب خواهد شد

پرزیدنت جو بایدن در سخنانی، از نخست وزیر اسرائیل سپاسگزاری کرد که بدون قرار دادن هیچ پیش شرطی، با برقراری آتش بس موافقت کرده است. رئیس جمهوری ایالات متحده که شب گذشته (آدینه) در یک همایش رسانه ای سخن می گفت، ضمن قدردانی از نخست وزیر اسرائیل، گفت که به قول نتانیاهو اعتماد دارد، زیرا در طول زمان درازی که با هم در ارتباط هستند، وی هرگز وعده شکنی نکرده است.

گروه تروریستی حماس، این ابراز آمادگی اسرائیل برای متوقف ساختن تنش در منطقه را نشان ضعف این کشور و علامت پیروزی کامل گروهی که آن را “جبهه مقاومت” خواند توصیف کرد و گفت که نبرد در راه به زانو درآوردن اسرائیل قاطعانه ادامه خواهد یافت.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در سخنان خود به دنبال برقراری آتش بس، تاکید کردند که از این پس اسرائیل هیچ تعرضی را از غزه علیه این کشور و مردمان آن صورت گیرد، تحمل نخواهد کرد و شدیدا به آن پاسخ خواهد گفت.

اشاره بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس به موارد متعددی در گذشته نزدیک بود که حماس بارها تک موشک هایی را به سوی اسرائیل شلیک کرده بودند که چون در مکان باز به زمین افتاد و آسیبی وارد نساخت، اسرائیل آن را با سکوت برگزار کرد.

این گونه تعرض ها زندگی مردم اسرائیل در نواحی پیرامونی غزه را بسیار دشوار می سازد.

بنی گانتس وزیر دفاع در سخنان خود پس از اعلام آتش بس گفت که از این پس ارتش اسرائیل به هر تعرضی قاطعانه پاسخ خواهد گفت.

پیش تر اهالی نواحی پیرامونی غزه ابراز ناخرسندی کرده بودند که چرا دولت نسبت به این تعرضات ظاهرا کم اهمیت از غره، بی اعتنا می ماند.

از هنگام آغاز بهار و وزش بادهایی که از غزه به خاک اسرائیل می رسد، ترور فلسطینی هوا کردن بادکنک های انفجاری به سوی اسرائیل را از سر گرفته است. این بادکنک ها پس از نشستن به روی زمین ایجاد آتش سوزی می کنند و تا کنون بیش از یک میلیون مترمربع از مراتع اسرائیل در آتش سوخته است.

بسیاری از آشنایان امور، آتش بس اعلام شده را شکننده می دانند، زیرا بعید است که حماس و جهاد اسلامی که از کمک های گسترده مالی و تسلیحاتی رژیم ایران برخوردار هستند، تعرضات را متوقف سازند.

حماس، جنگ یازده روزه را “سیف الاسلام” یعنی شمشیر اسلام نام نهاده و اسماعیل هنیه سرکرده حماس در سخنان روز گذشته خود (آدینه) تاکید کرد تا هنگامی که تسلط بر فلسطینی ها و مسجد الاقصی از دست اسرائیل خارج نشده، نبرد همچنان ادامه خواهد یافت.

پرزیدنت بایدن در ادامه سخنان خود گفت که ایالات متحده خود را نسبت به بازسازی غزه و ترمیم خرابی ها سهیم خواهد ساخت، ولی این کمک از طریق حکومت خودگردان فلسطینی در غزه هزینه خواهد شد تا به دست حماس نیافتد.

آگاهان می گویند که اگر دخالت فعال پرزیدنت بایدن نبود، تصور نمی رود که نتانیاهو با برقراری آتش بس موافقت می کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که دوام آتش بس به رفتار حماس و سازمان های ترور در غزه بستگی دارد که اگر آن را زیر پا بگذارند، اسرائیل ساکت نخواهد نشست.