پرزیدنت بایدن و نخست وزیر اسرائیل، در نشست رسانه‌ای، از ادامه دوستی و “گزینه دیگر” در مورد اتم ایران سخن گفتند

در یک همایش رسانه‌ای که بایدن و نفتالی بنت در پایان گفتگوهای خود در کاخ سفید برگزار کردند، جو بایدن سخنان خود را با اشاره به رویدادهای افغانستان آغاز کرد و به تحسین از سربازانی پرداخت که جان خود را در دو انفجار دهشتناک روز گذشته از دست داده بودند. به علت همین انفجارها و تلفات بزرگ انسانی بود که پرزیدنت بایدن دیدار خود با نخست وزیر اسرائیل را به امروز موکول کرد.

نفتالی بنت نیز در آغاز سخنان خود، کشته شدن سربازان آمریکایی در افغانستان را تسلیت گفت و با ملت آمریکا ابراز همدردی کرد. بایدن گفت که بنت برای او تعریف کرده که در جریان یکی از نبردهای نظامی نزدیکترین دوست خود را از دست داده و غم ملت آمریکا را به خوبی احساس می کند.

در این نشست مطبوعاتی، بایدن و بنت، آنگونه که در عالم دیپلماتیک رسم است، به تحسین و تمجید از یکدیگر پرداختند و بنت در ادامه سخنان خود، کمک‌های نظامی ایالات متحده به اسرائیل را یک ضرورت بزرگ نامید که همیشه مورد سپاس ملت اسرائیل قرار داشته است.

در گزارش‌ها آمده بود که بایدن، پیش از آغاز مذاکرات رسمی با نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت را به اطاق شخصی خود دعوت کرد و با او قهوه نوشید تا به این ترتیب رشته‌های دوستی بین طرفین مستحکم‌تر گردد.

جو بایدن به تمجید از دولت ائتلافی کنونی اسرائیل پرداخت که طیف‌های مختلف سیاسی در آن عضویت دارند و چنین امری در کشورهای دیگر بی‌سابقه است. بنت در پاسخ گفت که ترجیح می داد که در اسرائیل نیز همانند ایالات متحده نظام دو حزبی برقرار باشد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در کنار اظهاراتی چون “در تخلیه شهروندان آمریکایی از افغانستان دستاوردی بزرگ داشتیم” و همچنین “اگر تلاش دیگلماتیک با ایران به نتیجه نرسید، راه های دیگری را جستجو خواهیم کرد” و از جمله “ایالات متحده همیشه خود را نسبت به حفظ برتری نظامی اسرائیل متعهد دیده”، به دستاوردهای اسرائیل در زمینه مبارزه با کرونا پرداخت و گفت که اسرائیل از نظر واکسینه کردن شهروندان خود در مقام نخست جهانی قرار دارد و کشورهای دیگر باید از این تجربه استفاده کنند. بنت نیز در پاسخ گفت که از هنگام آغاز ریاست جمهوری بایدن، مبارزه خوبی علیه کرونا در ایالات متحده صورت گرفته است.

بایدن گفت که تصمیم اسرائیل برای تزریق دوز سوم واکسن به هدف تقویت هرچه بیشتر مصونیت بدن، اقدامی است که باید در ایالات متحده نیز صورت گیرد.

او گفت که در دوران طولانی فعالیت سیاسی خود، از بانو گلدا مئیر که یکی از نخست وزیران معروف اسرائیل بود، تا آخرین نخست وزیر را شخصا ملاقات کرده و با آن‌ها سخن گفته است و حالا با نخست وزیر جدیدی آشنا می شود.

نفتالی بنت خطاب به پرزیدنت بایدن گفت که بسیار خوشحال است که او حاضر شده گزینه‌های دیگری را در کنار گزینه دیپپلماتیک موردبررسی قرار دهد.

اسرائیل همیشه گفته است که دولت واشنگتن هرگز از تعامل دیپلماتیک با رژیم ایران سودی نخواهد برد و چنین تلاشی جز تلف کردن وقت سودی ندارد.

نخست وزیر اسرائیل در پایان سخنانش گفت: «مقام محترم ریاست جمهوری، آنچه را که اشعیای نبی در کتاب خود پیش بینی کرده بود، اکنون در اسرائیل در حال انجام است. او در آیه خود می گوید: روزی خواهد رسید که فرزندان یهود به سرزمین پدری باز می‌گردند، و این دقیقا همان چیزی است که اکنون در اسرائیل شکل گرفته و عملی شده است».

خبرنگاران گفتند که سخنان نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به پرزیدنت بایدن، کمی طولانی تر از حد معمول بود که حدود پنج دقیقه است.

برخی خبرنگاران قدرت کلام نفتالی بنت را ستودند و تسلط او بر انگلیسی را یک مزیت بزرگ دانستند. در حالی که پرزیدنت بایدن نوشته ای در برابر چشمان خود داشت، ولی نفتالی بنت بدون نوشته و بسیار روان سخن گفت و نخستین آزمون خود را در نقش نخست وزیر اسرائیل در دیدار با رئیس جمهوری ابرقدرت جهان، با موفقیت گذراند.

ارزیابی برآن است که با این دیدار، پایه های دوستی بین دولت جدید اسرائیل و بایدن گذاشته شده است و اکنون طرفین باید برای تحکیم آن به کوشش متقابل دست بزنند.