پرزیدنت ترامپ، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت شناخت و به نتانیاهو هدیه انتخاباتی اعطا کرد

پیام پرزیدنت ترامپ دایر بر این که زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده مالکیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد، در اورشلیم با ابراز خرسندی عمیق روبرو شد و این امید بیان گردید که این دیدگاه رئیس جمهوری ایالات متحده هر چه زودتر جنبه قانونی به خود بگیرد و تکمیل و تائید شود.

پرزیدنت ترامپ در پیام کوتاهی که در توییتر انتشار داد، نوشت: ««پس از ۵۲ سال زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده به طور کامل مالکیت اسرائیل بر بلندی‌های گولان را به رسمیت بشناسد که اهمیت استراتژیک و امنیتی مهمی برای کشور اسرائیل و ثبات منطقه‌ دارد.»

پیشتر ارزیابی شده بود که پرزیدنت ترامپ چند روزی پیش از برگزاری انتخابات عمومی در اسرائیل تصمیم خود را برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان اعلام دارد و انتشار این خبر کمتر از سه هفته پیش از موعد انتخابات، کمی غافلگیر کننده و در عین حال مسرت‌بخش بود.

بلندی های گولان که ار اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای تامین امنیت اسرائیل برخوردار است، حدود نیم قرن پیش یعنی در سال ۱۹۶۷ در زمان جنگ شش روزه، به تسلط اسرائیل در آمد و چند سال پس از آن، اسرائیل با تصویب قانونی، آن را به طور رسمی به خاک خود ضمیمه کرد.

تا پیش از جنگ، سوریه بخشی از نیروهای نظامی خود را در بلندی های گولان مستقر ساخته بود و در هر فرصت، به سوی خاک اسرائیل آتشباری می کرد و امنیت اهالی مرزی را به خطر می انداخت.

در طول نیم قرن اخیر، اسرائیل به عملیات آبادانی گسترده ای در گولان دست زده و یک شهر بزرگ و ده‌ها شهرک و روستا در آن جا برپا ساخته و گولان به یک جاذبه مهم گردشگری اسرائیل مبدل شده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر که در ماه‌های اخیر در انتظار دریافت چنین هدیه ای از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده، در آستانه انتخابات عمومی بود، از اظهارات پرزیدنت ترمپ عمیقا ابراز خشنودی کرد و در حساب توییتر خود نوشت: «زمانی که رژیم ایران سعی می‌کند تا از سوریه به عنوان پایگاهی برای نابودکردن اسرائیل استفاده کند، پرزیدنت ترامپ شجاعانه حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های گولان را به رسمیت می‌شناسد. سپاس فراوان از پرزیدنت ترامپ!»

از چند ماه پیش که پرزیدنت ترامپ وعده انتخاباتی خود را عملی ساخت و سفارت آمریکا در اسرائیل را به اورشلیم منتقل کرد، دولت نتانیاهو به یک تلاش دیپلماتیک گسترده دست زد تا مقامات سیاست خارجی ایالات متحده را متقاعد سازد که باید انضمام بلندی های گولان به خاک اسرائیل نیز عملی گردد.

در این راستا، اسرائیل شماری از چهره های تاثیرگذار در سیاست خارجی ایالات متحده را به دیدار از بلندی های گولان دعوت کرد و اهمیت استراتژیک آن را برای امنیت اسرائیل، به آن ها نشان داد. سفیر ایالات متحده در اسرائیل نیز در متقاعد ساختن مقامات آمریکایی به اتخاذ این تصمیم، موثر بود.

پنجاه سال پیش که اسرائیل بر بلندی های گولان تسلط یافت، در آن ناحیه، تنها چند شهرک دروزی نشین وجود داشت. ولی در این مدت اسرائیل در راه آبادانی گولان موفقیت های بسیاری به دست آورده و شهرک‌های اسرائیلی نشین آن ناحیه و همچنین یک شهر اسرائیلی به نام “کتسرین” (قصرین) به یک نقطه پرجمعیت مبدل شده است.
یکی از صنایعی که در گولان شکوفا گردیده، تولید انواع شراب‌های اعلا می باشد. همچنین در کشت بهترین نوع سیب در گولان، اسرائیل به دستاوردهای تحسین برانگیزی رسیده است. یکی دیگر از محصولات مرغوب گولان، آلبالو و گیلاس آن است.

نتانیاهو دقایقی پس از انتشار پیام پرزیدنت ترامپ در مورد لزوم به رسمیت شناختن بلندی های گولان، از او به گرمی سپاسگزاری کرد و نوشت که ترامپ به یک اقدام تاریخی دست زده است.

به گفته محافل آگاه، دولت ایالات متحده درک می‌کند که جنگ داخلی در سوریه به زودی به پایان می‌رسد و اگر حکومت ایران بخواهد به حضور نظامی خود در آن کشور ادامه دهد، امنیت اسرائیل به طور جدی به خطر خواهد افتاد و لازم است که اسرائیل را هرچه بیشتر تقویت کرد و حکومت دمشق را در برابر واقعیات انجام شده قرار داد.
فرماندهان سپاه پاسداران در ماه های گذشته بارها گفته بودند که نیروهای تحت فرمان سپاه قدس، در آینده خواهند توانست به اسرائیل در ناحیه گولان حمله برند و پس از تصرف آن مکان، خاک اسرائیل را در معرض خطر جدی قرار دهند.

حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، حتی به نتانیاهو توصیه کرده بود برود شنا یاد بگیرد، زیرا همراه با خارج کردن بلندی های گولان از تسلط اسرائیل، حزب الله لبنان از شمال و حماس و جهاد اسلامی از غرب، اسرائیل را مورد تهدید شدید امنیتی قرار خواهند داد و تنها راه فراری که برای نتانیاهو و عامه اسرائیلیان باقی میماند، خروج از راه دریا می باشد.

 

3 دیدگاه‌

  1. برسمیت شناختن مالکیت بلندی های گولان توسط آمریکا را صمیمانه به دولت ومردم اسرائیل تبریک و تهنیت میگویم.
    امیدوارم کشورهای اروپائی به این امر تأسی جسته و فقط به فکر فروش کالای بُنجُل خویش به کشورهای اسلامی نباشند!

  2. خب با این کار ،امریکا نشان می ده که اصلا کشوری نیست که بشه بهش اعتماد کرد. من از اعراب اصلا خوشم نمی اد و فقط به فقط صلح رو دوست دارم و دوستی ملتها رو. اما اسرائیل و امریکا فقط به دنبال جنگ هستن و بس. من کلی دوست اسراییلی دارم تو کانادا و حتی دکتر من هم یهودی هست اما اونها هم با من هم نظر هستن که امریکا و اسراییل هر دو جنگ رو بیشتر دوست دارن تا صلح رو. متاسفم

Comments are closed.