پرزیدنت ترامپ:قاسم سلیمانی بدترین تروریست جهان،دیگر وجود ندارد؛در آینده ای بسیار نزدیک تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بازمی‌گردد

رئیس جمهوری ایالات متحده،  با اشاره به دستاوردهای سیاست خارجی دولت خود از قاسم سلیمانی به عنوان «بدترین تروریست جهان» یاد کرد و تاکید کرد که تمامی تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل علیه ایران باز خواهد گشت.

پرزیدنت ترامپ این سخنان را  در جلسه «شورای سیاست‌گذاری ملی» در ویرجینیا بیان کردو گفت: ««ما شدیدترین تحریم‌‌های تاریخ ایالات متحده را علیه ایران اعمال کردیم و این هفته هم روند بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را فعال کردیم تا تمامی تحریم‌های قبلی سازمان ملل که به تعلیق درآمده بود، دوباره برقرار شوند».

او  گفت: «البغدادی، بنیانگذار و رهبر گروه دولت اسلامی، حالا مرده است و ما او را کشتیم. … و قاسم سلیمانی، بدترین تروریست جهان، هم دیگر وجود ندارد».

ترامپ یادآور شد: «دولت قبلی “آمریکا” خاورمیانه‌ای آشوب‌زده را برای ما به جا گذاشت. خاورمیانه‌ای در هرج و مرج … ایران قدرت را در اختیار داشت و تروریسم را گسترش می‌داد. حالا دیگر آن قدرت ها پول ندارند. دیگر میلیون‌ها دلار ندارند که به القاعده، حزب‌الله، و بسیاری دیگر از گروه‌های کاملا وحشی و دیوانه بدهند. اما حکومت ایران اکنون وضعیت دیگری دارد و در شرایط بسیار دشواری به سر می‌برد. تولید ناخالص داخلی آن‌ها به حدی نزول کرده که باورنکردنی است».

پرزیدنت ترامپ گفت: «من گفته‌ام که ظرف یک ماه توافق می‌کنند، ولی منظورم این است که ممکن است حتی طی یک هفته باشد. … آنها فقط منتظر هستند که ببینند اگر من پیروز شوم، توافق کنند. و اگر به دلیلی پیروز نشدیم، “ایرانی‌ها”صبر می‌کنند و یک توافق عالی دیگر “به نفع ایران” را به دست می‌آورند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه افزود: دولت پیشین  به آن‌ها ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد داد. نقد نقد! هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷ آن را بار زدند و فرستادند. مشخص نیست آن زمان این‌ها چه فکری می‌کردند. من به آن توافق خاتمه دادم.

پرزیدنت ترامپ گفت: ولی اگر همچنان مانند دولت گذشته عمل می کردیم ، نمی‌توانستیم به توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی برسیم؛ توافقی که حالا ناگهان همه می‌گویند: چرا از ما دعوت نکردید؟ خیلی از کشورها حالا می‌خواهند به آن توافق بپیوندند. [اگر هنوز در توافق برجام بودیم] ‌حتی فکر کردن به چنین توافقی [اسرائیل و امارات] غیرممکن می‌بود.»

او  با انتقاد از دولت قبلی آمریکا گفت: «برخورد هیچ‌کس با اسرائیل بدتر از پرزیدنت اوباما و بایدن نبوده است. هیچ‌کس! به توافق ایران نگاه کنید که بدترین چیزی است که تاکنون برای اسرائیل روی داده است. آنها هیچ‌گاه سفارت [آمریکا] را به اورشلیم منتقل نکردند».

پرزیدنت ترامپ گفت: «آنها برای مدت ۵۲ سال در مورد بلندی‌های جولان مذاکره می‌کردند. اما نتیجه ای نگرفتند ولی من درجا آن را انجام دادم».

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت:  به وزیر خارجه مایک پمپئو فرمان دادم به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع دهد واشنگتن  می‌خواهد همه تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل متحد علیه ایران، که پس از برجام تعلیق شده‌اند، بازگردانده شوند.

در مقابل این اقدام ترامپ، حکومت اسلامی  ایران در این هفته اعلام داشت که از یک موشک کروز به نام قاسم سلیمانی برای ابراز دهن کجی به امریکا و یک موشک بالستیک به نام  المهدی رونمایی کرده است.