پرزیدنت ترامپ:نابودی داعش در سوریه دلیل حضور آمریکا در سوریه بود

پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صبح روز چهارشنبه با انتشار توییتری در توییتر شخصی خود نوشت: ما داعش را در سوریه شکست دادیم این تنها دلیل من برای حضور در آنجا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود.

پرزیدنت ترامپ جزئیات بیشتری را درباره برنامه او در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ارائه نمی دهد.

در همین حال پنتاگون  در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرده بود که تا زمان تشکیل نیروهای حافظ امنیت داخلی در شمال سوریه باقی می مانند.

رسانه‌های آمریکایی صبح روز چهارشنبه گزارش دادند که رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد همه نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گزارش داده بود که با این اقدام جنگ به رهبری آمریکا علیه داعش عمدتا یک پیروزی توصیف خواهد شد.

به گزارش این روزنامه با این تصمیم که انتظار می رود رسما روز چهارشنبه اعلام شود حدود دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد که مقامات هنوز در تلاش هستند تا تصمیم رئیس جمهوری را تغییر دهند.

آنها می‌گویند چنین اقدامی به نفع گروه‌های کُرد متحد آمریکا که در کنار نیروهای آمریکایی در سوریه جنگیدند نخواهد بود و آنها ممکن است تحت حمله نظامی ترکیه قرار بگیرند.

به نوشته این روزنامه جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و دیگر مقامات ارشد امنیت ملی درباره تصمیم به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه صحبت کردند که این ممکن است به نفوذ بیشتر ایران و روسیه در سوریه منجر شود.

در همین حال وال استریت ژورنال نیز گزارش داده بود که مقامات آمریکایی کار اطلاع رسانی به شرکای آمریکا در شمال شرق سوریه درباره احتمال خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه را آغاز کردند.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره خروج آمریکا از سوریه در حالی بیان می‌شود که امروز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی که پیش از جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تونلهای حزب الله در مرز اسرائیل برگزار می شد به نقش مخرب رژیم ایران در سوریه اشاره کرد و گفت ما رژیم ایران را در سوریه هدف قرار خواهیم داد.

جمهوری اسلامی یکی از بازیگرانی است که در طول جنگ داخلی سوریه نقش تنش آفرین و آشوب طلبانه در این کشور بازی کرد و آتش جنگ را در سوریه گسترده‌تر نمود.

آگاهان بر این عقیده هستند با خروج آمریکا از سوریه جمهوری اسلامی دست بازتری برای آشوب طلبی و عملیات آشوب طلبانه خود در منطقه خاورمیانه و در کشور سوریه پیدا خواهد کرد.

یک دیدگاه

Comments are closed.