پرزیدنت ترامپ از احتمال حمله هوایی و یا بمب در انفجار بیروت سخن گفت. دولت لبنان به پنهانکاری ادامه می دهد

سخنان پرزیدنت ترامپ دایر بر این که انفجار فاجعه بار بیروت ممکن است نتیجه یک بمب گذاری و یا حمله هوایی باشد، در میان کارشناسان امور نظامی شگفتی بسیاری ایجاد کرد. زیرا از دیدگاه آنان، درست بودن چنین احتمالی کاملا صفر است. اما این احتمال را نباید از نظر دور داشت که انفجار، در نتیجه خرابکاری داخلی بوده و یا به علت گرمای هوا و یا عوامل غیرعمدی دیگری روی داده است.

پرزیدنت ترامپ پس از لحظاتی سخنان خود را تکمیل کرد و گفت که او همه احتمالات را شنیده است. او همچنین تاکید کرد که “هیچ کس به طور قاطع نمی داند که واقعا چه عواملی باعث بروز این حادثه شده است”.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که هیچ احتمالی وجود ندارد که این انفجار نتیجه حمله هوایی و یا انفجار بمب باشد و همه روسای نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده نیر ارزیابی مشابهی ارائه دادند.

اکنون دولت لبنان باید روشن سازد که این انبار با مقادیر عظیم آمونیوم نیترات که در آن نگهداری می شده، متعلق به چه فرد و یا افرادی بوده و چرا در ظرف سال های اخیر تخلیه نشده بود.

از آن جا که این ماده برای تولید بمب دستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، برخی منابع خبری در لبنان آن را متعلق به حزب الله می دانند. استدلالی که این گمان را تقویت می کند، آن است که عوامل تروریستی حزب الله در عملیاتی که در آمریکای جنوبی و چند کشور اروپایی انجام دادند از این مواد برای تولید بسته انفجاری استفاده کردند.

اکثر رسانه های خبری در لبنان، دولت مرکزی را به پنهانکاری و خودداری از بیان واقعیات امر متهم ساخته اند. یکی از احتمالاتی که مطرح می شود آن است که رهبری سیاسی لبنان، در حال حاضر عملا در دست حزب الله است که نمی خواهد حقایقی فاش شود که بر مسؤولیت حزب الله در این جنایت انگشت گذارد.

تا هنگام تدوین این گزارش، اعلام شده که شمار قربانیان از صد و سی نفر بالاتر رفته و حدود پنج هزار تن نیز زخمی شده اند و نیاز به معالجه فوری دارند. همچنین ارزیابی می شود که یک سوم از شهر بیروت، که روزگاری عروس خاورمیانه خوانده می شد، ویران گردیده، بیش از سیصد هزار نفر بی خانمان شده اند و میلیاردها دلار آسیب وارد آمده که لبنان به تنهای قادر به تامین هزینه آن نخواهد بود.

آمونیوم نیترات، با آن که ظاهرا برای کود شیمیایی مورد استفاده است، ولی یک ماده قابل انفجار محسوب می شود که می توان با آن بمب ساخت و معلوم نیست که چه سازمان ها و یا افرادی هزاران تن از این ماده را در انباری ذخیره کرده بودند و چرا بیش از پنج سال است که همچنان در آنجا نگهداری می شده است. به طور رسمی گفته شده که میزان مواد نگهداری شده در این انبار ۲۷۰۰ تن بوده است.

گرچه مقامات لبنانی می گویند که شماری از بازرگانان خصوصی را در این رابطه به حبس خانگی واداشته اند، ولی این اقدامات جنبه ظاهری دارد و به هدف فرونشاندن خشم مردم است و دولت باید حقایق را افشاگری کند و مجرمان واقعی به مردم معرفی شوند و مورد مجازات قرار گیرند.