پرزیدنت ترامپ از موضع گیری درباره نتایج انتخابات اسرائیل خودداری ورزید. محمود عباس از گانتس حمایت کرد

محمود عباس (راست) نتانیاهو را شریک شایسته مذاکرات صلح نمی داند

پرزیدنت دونالد ترامپ، در نخستین واکنش مشروح خود نسبت به انتخابات در اسرائیل، از موضع گیری نسبت به این امر که چه کسی برای احراز مقام نخست وزیری مناسب تر است ، خودداری ورزید و گفت که دولت واشنگتن با هر دولتی که در اسرائیل به سر کار آید، به همکاری نزدیک ادامه خواهد داد.

در دور پیشین انتخابات عمومی اسرائیل که پنج ماه پیش برگزار گردید، پرزیدنت ترامپ عملا در کنار بنیامین نتانیاهو قرار گرفته و او را “نخست وزیر شایسته اسرائیل” توصیف کرده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش خود نسبت به انتخابات دو روز پیش، و در پاسخ به خبرنگاران گفت که نتایج انتخابات مورد قبول وی می باشد. او به صورت غیرمستقیم، بی آن که از بنیامین نتانیاهو با صراحت نام برد گفت که این احتمال که فرد دیگری نخست وزیر اسرائیل شود، او را نگران نمی کند.

در لحظاتی که پرزیدنت ترامپ این سخنان را بیان می کرد، مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید، رابرت اوبریان در کنار او ایستاده بود.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران که او نسبت به نتیجه انتخابات در اسرائیل چه می اندیشد، گفت: «شمارش آراء ادامه دارد و نتایج پشت سرهم اعلام می شود و دو رقیب، بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده تائید کرد که هنوز با نتانیاهو گفتگوی تلفنی نداشته است. و افزود: روابط ایالات متحده با اسرائیل آنقدر مستحکم است که هیچ رویدادی خللی در آن وارد نخواهد آورد.

بنیامین نتانیاهو ظهر امروز و ساعاتی پیش از آن که نتایج نهایی شمارش آراء اعلام شود، دستور داد تلفنی با بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید تماس برقرار گردد و به از او دعوت به عمل بیاید که همین امروز با یکدیگر دیدار کنند تا برپایی دولت ائتلاف ملی را پایه گذاری نمایند. ولی نزدیکان بنی گانتس این دعوت را رد کردند و آن را یک ترفند تبلیغاتی خواندند و گفتند که نتانیاهو قصد خدعه دارد.

نزدیکان بنی گانتس نیز گفتند که در صورت برپایی دولت وحدت ملی، او باید نخست وزیر نیمه اول عمر کابینه باشد و دو سال در این سمت بماند. آگاهان می گویند که نتانیاهو قاطعانه چنین شرطی را رد می کند.

در رام الله، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی ابراز امیدواری کرد که دولت آینده اسرائیل به ریاست بنی گانتس برپا گردد تا شاید گشایشی در روند صلح به وجود آید. در سال هایی که نتانیاهو در مقام نخست وزیری اسرائیلی بوده، رهبر حکومت خودگردان از بازگشت به دور میز مذاکرات خودداری ورزیده است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که حتی اگر بنی گانتس مقام نخست وزیری را به دست بگیرد، بعید می نماید که گشایشی در مذاکرات صلح ایجاد شود. به گفته او سه ژنرالی که در مقام نخست حزب آبی و سفید هستند، در مورد فلسطینی ها و مذاکرات صلح با آنان، اختلاف نظر دارند.