پرزیدنت ترامپ: اقتصاد ایران در حال فروپاشی است

پرزیدنت ترامپ گفت:  ایران با رکورد بی‌سابقه کاهش ۲۴ درصدی تولید ناخالص داخلی خود در «سراشیبی سقوط» است

پرزیدنت ترامپ ، در سخنرانی خود در یک گردهمایی انتخاباتی در وینستون-سیلم در ایالت کارولینای شمالی، افزود: او به وعده‌ انتخاباتی قبلی خود مبنی بر خارج کردن ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران، عمل کرده است.

او  در ادامه افزود: «من به آن [توافق] فاجعه‌بار با ایران، که طی آن ما ۱۵۰ میلیارد دلار پرداختیم و ۱.۸ میلیارد دلار آن پول نقد بود، پایان دادم».

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد:  تهران تلاش می‌کند از مذاکره طفره برود، در حالی که  وضعیت اقتصاد ایران خوب نیست و با سرعتی بی‌سابقه در حال فروپاشی است.

پرزیدنت ترامپ گفت: «می‌دانید که چه اتفاقی قرار است روی دهد. آن‌ها منتظر انتخابات [ریاست‌جمهوری آمریکا]‌ هستند، چون کشورشان در سراشیبی سقوط است. تولید ناخالص داخلی آن‌ها ۲۴ درصد سقوط کرده – هیچ‌کس تا به حال چنین چیزی نشنیده است. کشورشان با مشکل روبرو است».

استیو هانکه، اقتصاددان آمریکایی دانشگاه جانز هاپکینز، نیزهفته پیش هشدار داد نرخ تورم واقعی ایران به ۱۱۳ درصد رسیده است.

یادآور می شود:   ریال، واحد پول ملی ایران، به پایین‌ترین نرخ برابری تاریخ خود در مقابل  دلار آمریکا رسیده است.

پرزیدنت ترامپ گفت:‌ «من نمی‌خواهم آن‌ها با مشکل روبرو باشند؛ ولی آن‌ها تا انتخابات صبر خواهند کرد. وقتی که من در انتخابات پیروز شوم خیلی سریع پیش خواهند آمد و معامله خواهند کرد. فقط ببینید که این اتفاق چه قدر سریع خواهد بود. آن‌ها به شدت خواهان توافق هستند، اما می‌خواهند صبر کنند».

او بار دیگر گفت که درهای مذاکره باز است، اما ایران است که باید اقدام کند.

حسن روحانی نیز گفته بود که  قیمت کالاها به نسبت سال قبل دو تا سه برابر افزایش داشته و مردم تحت فشار قرار گرفته‌اند. اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی  هم با ابراز “شرمندگی” از شرایط دشوار مردم گفته بود با رویکردهای قدیمی نمی‌توان ایران را اداره کرد.

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه روحانی نیز تایید کرد که وضعیت اقتصادی کشور بحرانی است به ایران اجازه فروش یک قطره نفت را هم نمی‌دهند.

بر پایه گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی حکومت اسلامی امسال نیز مانند دو سال گذشته و پس از بازگشت تحریم‌ها همچنان منفی خواهد بود.

در کنار برآوردهای نهادهای بین‌المللی مرکز آمار ایران هم در تازه‌ترین گزارش خود که ۱۱ شهریور منتشر شد اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی در ایران در بهار امسال به نسبت فصل مشابه سال پیش با احتساب نفت سه و نیم درصد کاهش داشته است.

آمار این مرکز نشان می‌دهد که رشد منفی اقتصادی در گروه صنایع و معادن در بهار امسال به نسبت سه ماهه نخست سال پیش ۴/۴ درصد منفی بوده است.