پرزیدنت ترامپ: انتقال سفارتخانه، امسال عملی نخواهد شد. تیلرسون: ممکن است سه سال طول بکشد

 

ساعاتی پس از آن که نخست وزیر اسرائیل ارزیابی کرد که سفارت آمریکا در تل آویو حدود یک سال دیگر به اورشلیم انتقال خواهد یافت، پرزیدنت ترامپ در گفتگو با  خبرنگاران گفت که این برنامه در ظرف یک سال آینده عملی نخواهد شد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته اعلام کرد که ایالات متحده شهر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و دستور می دهد که سفارتخانه آمریکا از تل آویو به اورشلیم انتقال یابد.

او با افتخار گفت که در ده سال گذشته، همه روسای جمهوری وقت چنین وعده ای دادند، ولی او این وعده را اکنون عملی می کند.

سخنان پرزیدنت ترامپ خشم فلسطینی ها را برانگیخت و با اعتراض رهبران کشورهای عرب و اسلامی روبرو گردید و در مجمع عمومی سازمان ملل نیز مورد نکوهش گردید.

وزیر خارجه ایالات متحده گفته بود که دستور برای آغاز تدارکات به هدف انتقال سفارتخانه صادر شده است. ولی او روز گذشته (چهارشنبه) به خبرنگاران گفت که انتقال سفارتخانه ممکن است سه سال به درازا بکشد، زیرا مستلزم پیدا کردن زمین لازم، ساخت سفارت و تامین مسکن برای همه دیپلمات ها و کارمندانی است که باید از تل آویو به اورشلیم تغییر مکان بدهند.

کنگره ایالات متحده حدود سیزده سال پیش قطعنامه ای تصویب کرد که به موجب آن، اورشلیم پایتخت اسرائیل است و سفارتخانه باید از تل آویو به آن جا انتقال یابد. ولی همه روسای جمهوری در ظرف این مدت اجرای آن را به تعویق انداخته بودند.

پرزیدنت ترامپ در گفتگو با خبرگزاری رویترز، علاوه بر موضوع اورشلیم، به یک رشته مسائل بین المللی نیز اشاره کرد. او در مورد روسیه گفت که از ماهیت روابط بین دو کشور شدیدا ناخرسند است و پرزیدنت ولادیمیر پوتین می تواند برای استحکام روابط بین دو کشور اقدامات زیادی بکند – ولی در حال حاضر روابط چندانی بین طرفین وجود ندارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از این مصاحبه، روسیه را متهم ساخت که به یاغیگری های حکومت کمونیستی کره شمالی یاری می رساند.