پرزیدنت ترامپ انصراف از حمله نظامی را تائید کرد، ولی گفت تحریم های بیشتری در راه است

 

 

پرزیدنت دونالد ترامپ امروز (آدینه) تائید کرد که او دستور داده بود سه هدف نظامی سپاه پاسداران، در واکنش به ساقط کردن پهپاد اطلاعاتی آمریکایی مورد بمباران قرار گیرد، ولی کوتاه مدتی پیش از موعد انجام این حمله، دستور داد که تدارکات متوقف شود. رئیس جمهوری ایالات متحده درباره علت تصمیم خود گفت که وقتی از فرماندهان ارتش پرسید که اجرای این ماموریت نظامی چقدر تلفات خواهد داشت و آن ها گفتند که دست کم ۱۵۰ نفر کشته خواهند شد، دستور توقف برنامه را صادر کرد.

پرزیدنت ترامپ در مورد علت این تغییر عقیده ، توضیح داد که چنین حمله ای نمی توانست واکنش متوازنی باشد، زیرا پهپادی که مورد حمله قرار گرفت، فاقد سرنشین بود و کسی کشته نشد و او نمی خواهد به جان انسان ها آسیب برسد.

فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، امیر علی حاجی زاده، پیشتر گفته بود که آن نیرو قادر بود یک هواپیمای جنگی سرنشین دار آمریکایی را سرنگون کند، ولی ترجیح داد که یک هواپیمای بدون سرنشین هدف حمله قرار گیرد.

این سخنان نیز نشان می دهد که ادعای مقامات حکومت ایران دایر بر این که پهپاد آمریکایی به علت تجاوز به حریم هوایی ایران، هدف موشک قرار گرفت، نادرست است. مقامات آمریکایی می گویند که این پهپاد در فاصله ۳۵ کیلومتری حریم هوایی ایران هدف موشک قرار گرفت و این اقدام یک تعرض آشکار نظامی است.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره امروز خود از قول منابع آگاه کاخ سفید گزارش مشروحی درباره دستور پرزیدنت ترامپ و باطل کردن آن انتشار داد و رئیس جمهوری ایالات متحده لازم دید که امروز علت تغییر عقیده خود را به آگاهی مردم برساند.

پرزیدنت ترامپ، در عین حال که گفت نمی خواهد بابت یک هواپیمای بدون سرنشین، حدود صد و پنجاه نفر جان خود را از دست بدهند، اعلام داشت که امشب یک رشته تحریم های بیشتری را علیه حکومت ایران اعلام می کند.

او درباره ماهیت این تحریم ها سخنی نگفت.

تصاویری که تلویزیون دولتی ایران به نمایش گذاشت و اعلام کرد که متعلق به قطعات متلاشی شده پهپاد آمریکایی می باشد

مشاوران حسن روحانی، امروز (آدینه) گفته بودند که اگر پرزیدنت ترامپ جنگ نمی خواهد، لازم است تحریم ها را باطل کند و یا دست کم آن که از دامنه آن ها بکاهد. آگاهان می گویند که شدت گیری تحریم ها، ممکن است در آینده نزدیک اقتصاد رژیم ایران را بکلی از کار بیاندازد. برایان هوک سرپرست اجرای تحریم ها در دولت ایالات متحده پیشتر گفته بود که تحریم ها بسیار خوب عمل کرده و تاثیرات مورد انتظار را به جای گذاشته است.

مقامات آمریکایی می گویند که پرزیدنت ترامپ امیدوار است که بدون جنگ، بتواند حکومت ایران را به دور میز مذاکره بکشاند.

ساعاتی پیش در تهران ادعا شد که ایالات متحده از طریق سلطان نشین عمان پیامی برای حکومت اسلامی ایران فرستاده است که در آن هشدار داده شده که اگر حکومت ایران به انجام مذاکرات تن در ندهد، یک حمله نظامی دردناک ارتش آمریکا در راه خواهد بود.

در ادامه این خبر گفته شده بود که ایالات متحده ضرب الاجلی برای پاسخگویی حکومت ایران تعیین کرده است. ولی در پاسخ گفته شده بود که این امر به رهبر حکومت علی خامنه ای بستگی دارد. خامنه ای تا کنون بارها مخالفت خود را با آغاز مذاکرات دوباره با ایالات متحده بیان داشته و آن را “سم مضاعف” خوانده بود.

مقامات آمریکایی این خبر را نادرست می خوانند و ارزیابی می کنند که هدف رژیم ایران از انتشار آن، بهره برداری تبلیغاتی بوده است.

یک دیدگاه

  1. رئیس جمهور آمریکا یک مشاور نظامی داره، اما در اندیشه من اینکه درگیری نشد خوبه چون حالا مردمی که در جنوب زندگی میکنند فرصت دارند که به مسافرت به نواحی شمالی و یا به کشورھای دیگر مهاجر و پناهنده شوند۰

Comments are closed.