پرزیدنت ترامپ در توئیتی به زبان فارسی، خواهان توقف اعدام سه معترض آبا‌ن‌ماه شد

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، با نوشتن توئیتی به زبان فارسی در حساب کاربری خود خواهان توقف اجرای احتمالی حکم اعدام سه جوان معترض آبان‌ماه شد. پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت:
«سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود». او در پایان پیام توئیتری خود، از هشتگ #اعدام_نکنید استفاده کرد که دیروز در صدر ترندهای جهانی قرار گرفت و میلیونها بار توئیت شد.

از سویی دیگر شماری از مقامات کشورهای جهان نیز به صدور این حکم ناعادلانه واکنش نشان داده اند.

«ان لیند»، وزیر امور خارجه سوئد با ابراز نگرانی از تایید حکم اعدام این سه معترض، تاکید کرده است که سوئد به شدت با مجازات اعدام در هرزمان و هر شرایط مخالف است.

«یپ کوفود»، وزیر امور خارجه دانمارک نیز با ابراز نگرانی شدید از تایید حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه، در توئیتر نوشت: «ادامه نقض حقوق بشر در ایران و استفاده از مجازات اعدام همچنان نگران کننده است». او از مقامات حکومت ایران خواست در حکم اعدام این سه معترض بازنگری کنند.

اینکه تا چه حد احتمال دارد که رژیم ایران تسلیم فشارهای بین المللی شود و اجرای حکم اعدام را باطل کند و یا به تاخیر اندازد، در پرده ای از ابهام است.
تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می‌گوید که حکومت ایران، در زمان صدور حکم اعدام این سه تن، پیش بینی این میزان از فشارهای داخلی و بین المللی برای توقف حکم اعدام را نمی‌کرد، اما با این حال بعید به نظر می‌رسد رژیم زیر فشار بین المللی کوتاه آید و احکام صادره را لغو کند، زیرا از سوی ایرانیان و جامعه بین المللی به ضعف حکومت تعبیر خواهد شد. به موازات آن، رژیم از یک خیزش همگانی به شدت بیم دارد و تصور می کند که با اجرای حکم اعدام، ترس بیشتری در دل مردم به وجود خواهد آورد.

با این همه، حکومت مذهبی ایران نشان داده که در برابر اوضاع غیرعادی و به هنگام احساس خطر، نرمش زیادی به خرج می‌دهد و به آسانی می تواند تغییر جهت دهد و شاید هم با توجه به این احتمال، تصمیم بگیرد که این سه تن، مشمول “عفو اسلامی” و “اراده رهبری” شوند و اجرای احکام اعدام منتفی گردد.