پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در یک اقدام بیسابقه، در خط مرزی مشترک بین دو کره دیدار کرد

مهمترین پیام رهبر کره شمالی خطاب به رئیس جمهوری ایالات متحده آن بود که گفت: «ما آماده ایم صفحه جدیدی در روابط بین دو کشور بگشائیم»

پرزیدنت ترامپ پیش از ظهر امروز با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در یک اقدام بیسابقه، در خط مرزی مشترک بین دو کره دیدار کرد و مدت پنجاه دقیقه با او به گفتگو نشست. رئیس جمهوری ایالات متحده پیامد این دیدار را بسیار خوب توصیف کرد و جونگ اون هم ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک دیدار دیگری صورت گیرد.

در دو دیدار گذشته بین رهبران دو کشور توافق ملموسی برای متوقف ساختن برنامه های اتمی کره شمالی به دست نیامد.

بسیاری از رسانه های همگانی غربی، دیداری را که امروز بین رهبران ایالات متحده و کره شمالی انجام گرفت، یک دیدار تاریخی دوباره خواندند، ولی باید دید که آیا چنین ملاقاتی پیامدهای عملی نیز خواهد داشت و یا دیدار دیگری برای عکس گرفتن و دست دادن و لبخند زدن بوده است.

رسانه ها، این دیدار را از آن رو “تاریخی” خواندند که پرزیدنت ترامپ برای نخستین بار وارد منطقه حائل بین دو کره شد و در واقع در بخشی که خاک کره شمالی محسوب می گردد گام نهاد و برای بار سوم با کیم جونگ اون دیکتاتور کره شمالی دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ کیم جونگ اون را به دیدار از کاخ سفید دعوت کرد.آگاهان درباره شیوه دیپلماتیک پرزیدنت ترامپ می گویند که او می کوشد از طریق ادای احترام و ابراز دوستی نسبت به رهبران کشورهای دیگر، اعتماد و حسن نیت آن ها را جلب کند تا بتوان آسان تر به توافق رسید.

رئیس جمهوری ایالات متحده کوشید همین شیوه را در مورد رهبران حکومت ایران به کار برد، ولی با توهین و تحقیر از جانب آن ها روبرو شد و علی خامنه ای، ترامپ را “مردِ رِند” خواند که به مفهوم شیاد و حیله گر است.

مهمترین پیام رهبر کره شمالی خطاب به رئیس جمهوری ایالات متحده آن بود که گفت: «ما آماده ایم صفحه جدیدی در روابط بین دو کشور بگشائیم».

ایالات متحده در هفته های اخیر سران کره شمالی را متهم ساخته بود که به وعده های خود عمل نکرده و برای برچیدن تاسیسات هسته ای به هیچ اقدام عملی دست نزده اند.