پرزیدنت ترامپ برای ابراز تسلیت به پیتسبورگ می رود و دنیا جنایت علیه نمازگزاران یهودی را قاطعانه محکوم می داند

ابراز همبستگی همگانی با خانواده های قربانیان در پیتسبورگ

یک وزیر ارشد اسرائیلی که به شهر پیتسبورگ در ایالات متحده سفر کرده، تا در آئین خاکسپاری و سوگواری یازده تن نمازگزاران یهودی شهر شرکت جوید در سخنانی گفت که هیولای یهودستیزی دوباره سر بلند کرده و تقویت شده است.

نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی، و وزیر آموزش و پرورش به خانواده های داغدار گفت که ایجاد تنفر دینی علیه یهودیان، پدیده ای نیست که به ایالات متحده محدود گردد، بلکه در همه کشورهای غربی جان بیشتری گرفته است. نفتالی بنت گفت که همه جا یهودیان را دیوار کوتاه می پندارند و قصد تعرض و تجاوز به آنان را دارند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز در واکنش به جنایت در پیتسبورگ، تاکید کرد که در تاریخ یهودیان ایالات متحده، چنین فاجعه ای سابقه ندارد و یک بار دیگر بشریت در می یابد ه پدیده یهودستیزی، امر خطرناکی است که دنیا باید با تلاش مشترک آن را سرکوب سازد.

نتانیاهو در ادامه سخنان خود، از واکنش پرزیدنت ترامپ نسبت به این جنایت ابراز سپاسگزاری کرد. به دستور پرزیدنت ترامپ، پرچم ها در کاخ سفید به علامت سوگواری به حال نیمه افراشته درآمده است. در همه ادارات دولتی در واشنگتن نیز پرچم ها نیمه افراشته شده است.

رهبران بسیاری از کشورها و همچنین شخصیت های علمی و اجتماعی و فرهنگی، این جنایت را محکوم دانسته و کشته شدن نمازگزاران را به خانواده های آنان و همچنین ملت آمریکا و جامعه بشریت تسلیت گفته اند.

یکی از جالب ترین و مهمترین واکنش ها، بیانیه دانشگاه الازهر مصر است که بزرگترین مرجع دینی مسلمانان اهل تسنن محسوب می شود. در این بیانیه، هرگونه تعرض به باورمندان دینی، یهودی و غیریهودی، محکوم شناخته شده و با خانواده های قربانیان و جامعه یهودیان ایالات متحده و ملت آمریکا ابراز همدردی شده است.

همچنین پاپ اعظم فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، با صدور بیانیه ویژه ای این جنایت را محکوم دانست و با ملت یهود ابراز همدردی کرد.

با آن که کشتارهای همگانی در آمریکا به یک پدیده نسبتا عادی مبدل گردیده و کلاس درس در مدرسه، و یا عابران خیابان و حتی گردشگران در لاس وگاس هدف تیربار قرار گرفته اند، این نخستین بار است که پیروان دین یهود، به خاطر مذهب خویش، قربانی گرایش های بیمار گونۀ یک فرد ضد یهودی می شوند.

نخست وزیر اسرائیل در پیام تسلیت خود به خانواده های داغدار خاطرنشان کرد که این هولناک ترین جنایتی است که علیه یهودیان در ایالات متحده به وقوع پیوسته است.

خانواده های قربانیان به خبرنگاران گفتند که این جنایت تکان دهنده نتیجه تبلیغات زهرآگین افرادی است که یهودیان را مورد افترا قرار می دهند و این مردمان را به مسؤولیت منفی ترین رویدادهای عالم متهم می سازند – و این در حالی که یهودیان کوچکترین نقشی در آن ها نداشته اند.

اهالی پیستبورگ می گویند که اهالی این شهر افرادی بسیار مسالمت جو می باشند و پیروان ادیان گوناگون، مناسبات دوستانه ای با یکدیگر دارند. یکی از نمادهای این همزیستی مسالمت آمیز آن است که گاهی مسیحیان پیتسبورگ و حتی مسلمانان آن شهر، از تالار کنیسای یهودیان، برای انجام نیایش های دینی خود استفاده می کنند.

یکی از قربانیان این جنایت کورکورانه، یک بانوی یهودی بود که از اردوگاه مرگ آشوویتس جان سالم بدر برد، ولی در کنیسای درخت زندگی עץ חיים هنگام انجام نیایش دینی، به ضرب گلوله یک ضد یهود که بی تردید دارای افکار نازی می باشد، از پای درآمد.

مقامات کاخ سفید گفتند که پرزیدنت ترامپ قصد دارد شخصا به پیتسبورگ سفر کند و در دیدار با خانواده های قربانیان، این مصیبت را به آنان تسلیت گوید رئیس جمهوری ایالات متحده در یک سخنرانی در ایالت ایلی نُوی گفت که این حمله شیطانی و یهودستیز، در واقعه تعرض به همه مردم آمریکاست و حمله به بشریت محسوب می شود.

پرزیدنت ترامپ گفت: یهودستیزی پدیده پلیدی است که نمی توان آن را نادیده گرفت، نمی توان آن را تحمل کرد و نمی توان اجازه داد که ادامه پیدا کند.

مسلمانان ایالات متحده نیز از کشتار نمازگزاران یهودی ابراز انزجار کردند و با یهودیان شهر پیتسبورگ و عامه یهودیان آمریکا و جهان ابراز همبستگی نمودند.

صدها تن از روحانیون یهودی در ایالات متحده، با امضای طومار مشترکی خواهان آن شدند که برای پیکار علیه گرایش های یهودستیزانه، و جنایاتی که به نام دین و علیه پیروان ادیان دیگر صورت می گیرد، و همچنین علیه آنانی که به بهانه نژادی مرتکب جنایت ضد بشری می شوند، برپا گردد.

در سوگ یهودیان جان باخته پرچم کاخ سفید به حال نیمه افراشته در آمد

نمای بیرونی کنیسای درخت زندگی که تروریست نژاد پرست یازده نمازگزار یهودی را کشت

3 دیدگاه‌

  1. لعنت خدای اسمان یهوه صبایوت بر تمام دشمنان یهود و اسرائیل باد انان که دشمن یهود و اسرائیل هستند به جهنم بلا گرفتار باشند و خدا ایشان را هرگز نخواهد بخشید هر تار موی اسرائیل یعنی میلیونها نفر .

  2. کشتن یک انسان بی گناه مثل کشتن تمامی انسانهای روی زمین هست. من طول عمر را برای بازماندگانشان از خداوند عزیز خواستارم.

Comments are closed.