پرزیدنت ترامپ برای انجام معاینات پزشکی به بیمارستان انتقال یافت. تاثیر بیماری بر انتخابات چگونه خواهد بود؟

انتقال پرزیدنت ترامپ به بیمارستان، به علت ابتلا به ویروس کورونا، کنجکاوی های گسترده ای در ایالات متحده و جهان برانگیخته که تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری که قرار است حدود یک ماه دیگر برگزار شود، چه خواهد بود.

عکس های رئیس جمهوری ایالات متحده در حال انتقال از کاخ سفید به بیمارستان، در ابعاد گسترده در بسیاری از رسانه های جهانی انتشار یافت.

کاخ سفید اعلام کرد که تب پرزیدنت ترامپ بالا رفته و بدنش لرزش دارد و به ضعف مفرط دچار شده است. این ها همه علامات آشکار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ می باشد.

این آثار معمولا در روز پنجم یا ششم ابتلا به کورونا آشکار می شود.

روز گذشته (آدینه) کاخ سفید اعلام کرده بود که آثار بیماری در پرزیدنت ترامپ جزیی است. ولی انتقال او به بیمارستان، نشان پیشرفت بیماری می باشد و این پرسش و نگرانی را به وجود می آورد که وی چگونه خواهد توانست از این بیماری جان سالم بدر برد.

بالا بودن سن پرزیدنت ترامپ و همچنین وزن زیاد بدن او ممکن است خطر را افزایش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا به یک بیمارستان نظامی در نزدیکی واشنگتن منتقل گردیده و اعلام شده که هدف، گسترش معاینات پزشکی و نظارت بیشتر بر آثار بیماری می باشد و ظاهرا جای نگرانی وجود ندارد.

در مورد تاثیر این بیماری بر روند انتخابات و بخت پرزیدنت ترامپ برای نجات از این بیماری هنوز اظهار نظری نمی توان کرد، و در این مورد ارزیابی های متفاوت ارائه شده است.

مخالفان پرزیدنت ترامپ می گویند که این بیماری بخت او را به طور چشمگیر کاهش می دهد. زیرا پرزیدنت ترامپ از روز اول کورونا را یک خطر بسیار ضعیف و چیزی در حد آنفلوآنزا توصیف کرده و با استفاده از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی مخالفت ورزیده بود.

در اولین  مناظره تلویزیونی با جو بایدن درباره انتخابات، پرزیدنت ترامپ رقیب خود را که ماسک به صورت زده بود، مورد تمسخر قرار داد. او پیشتر هم بارها گفته بود که با قرنطینه و بسیاری از محدودیت های احتیاطی مخالف است و اقتصاد آمریکا باید همچنان بچرخد.

با توجه به این پیشینه، اکنون مخالفان ترامپ می گویند که او نشان داده که شدیدا بی احتیاطی کرده و درک او از خطر کورونا اشتباه بوده و لیاقت ریاست جمهوری ندارد.

در مقابل، طرفداران پرزیدنت ترامپ ابراز اطمینان می کنند که حداکثر تا ده روز دیگر او شفا خواهد یافت و به سر کار باز خواهد گشت و نشان خواهد داد که ارزیابی های او درست بوده است.

اگر این پیش بینی درست درآید، بی تردید پرزیدنت ترامپ از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد شد و پیروز انتخابات خواهد گردید.

ولی در هر حال، مسلم است که در روزهای آینده و شاید حتی در هفته های باقیمانده تا روز رای گیری، پرزیدنت ترامپ نخواهد توانست به کارزار انتخاباتی خود ادامه دهد.

آشنایان سیاست داخلی ایالات متحده می گویند که او ممکن است حمایت ایالت فلوریدا را از دست بدهد. زیرا بیشتر بازنشستگان آمریکایی در آن ایالت ساکن هستند و ممکن است بیاندیشند که رئیس جمهوری رهنمون غلطی به سالمندان داده و احتیاطات لازم را به عمل نیاورده است.

پرزیدنت ترامپ در ساعات نخستین بامداد دیروز (آدینه) به اطرافیانش گفته بود که حالش به طور نسبی خوب است. حتی پس از انتقال به بیمارستان نیز گفته شد که هدف، گسترش معاینات و بررسی های بیشتر است.

در یک هفته آینده مشخص خواهد شد که بیماری تا چه حد آسیب رسانده، ولی مسلم آن است که وی برای مدتی نخواهد توانست در همایش های بزرگ انتخاباتی حضور یابد و سرنوشت ادامه مناظره های تلویزیونی او با رقیبش از حزب دموکرات، هنوز نامشخص است.