پرزیدنت ترامپ: برای نخستین بار ارتش آمریکا یک پهپاد سپاه پاسداران را نابود کرد؛ تنش شدیدتر شد

سرنگون کردن یک پهپاد سپاه پاسداران که در نزدیکی یک رزمناو آمریکایی در حال پرواز و گردآوری اطلاعات بود، تنش در خلیج فارس را یک پله بالاتر برد و این نگرانی را قوت بخشید که سپاه بخواهد به اقدام تلافی جویانه دست بزند و موجب شعله ور گردیدن آتش جنگ شود.

پرزیدنت ترامپ در یک اقدام بی سابقه، شخصا اعلام کرد که پهپاد سپاه پاسداران، در حالی که در فاصله نهصد متری یک رزمناو آمریکایی در حال پرواز و گردآوری اطلاعات بود، هدف قرار گرفت و متلاشی شد.

این نخستین بار است که ارتش آمریکا در خلیج فارس به روی پهپادهای سپاه پاسداران آتش می گشاید و اولین بار است که متلاشی کردن چنین جنگ افزاری را مورد تائید قرار می دهد.

اکنون باید دید که سپاه پاسداران به چه واکنشی دست خواهد زد و این رویداد وخیم نظامی را چگونه توجیه خواهد کرد.

تا پیش از گزینش پرزیدنت ترامپ، سپاه پاسداران در شاخاب پارس بارها برای نیروهای آمریکایی ایجاد مزاحمت کرده و کوشیده بود آن ها را ضعیف و توسری خور نشان دهد. یکی از نمونه های بارز این سیاست، هنگامی بود که سپاه پاسداران حدود ده تن سرباز نیروی دریایی آمریکا را به اسارت گرفت و آن ها را مورد تحقیر و توهین قرار داد. ادعا شده بود که قایق این سربازان، که دچار نقص فنی گردیده بود، وارد آب های ایران شده است.

پرزیدنت ترامپ در مراحل نخستین آغاز ریاست جمهوری، به حکومت ایران هشدار داد که اگر بار دیگر به این گونه اقدامات تحریک آمیز دست بزند، با واکنش قاطع روبرو خواهد شد. از هنگام انتشار این هشدار، این گونه عملیات تعرضی متوقف گردید. ولی در یک ماه اخیر سپاه پاسداران رفتارهای تخریبی و تحریک آمیز را از سر گرفته و به خوبی آشکار است که می خواهد تنش در منطقه را به بالاترین سطح خود بکشاند.

دو هفته پیش بود که رژیم ایران پهپاد اطلاعاتی ایالات متحده را هدف قرار داد و آن را متلاشی ساخت. ولی پرزیدنت ترامپ بنا بر ملاحظاتی صلاح دانست از اقدام تلافی جویانه علیه قرارگاه های سپاه پاسداران خودداری ورزد.

در مرحله آغازین بحران، سپاه پاسداران اقدامات تعرضی خود را متوجه هدف های غیرآمریکایی ساخت که دزدیدن دو نفتکش و انفجار و آتش سوزی در شش نفتکش دیگر موارد اصلی آن بود. ولی پهپاد اطلاعاتی، یک هدف کاملا آمریکایی بود که منهدم گردید و اکنون ایالات متحده است که به نابودی پهپاد حکومت ایران دست می زند.

برخی تحلیلگران می گویند که این رشته اقدامات، و به ویژه عملیاتی که مستقیما علیه نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس انجام گرفته، این ارزیابی را قوت می بخشد که سپاه پاسداران خواهان بروز یک جنگ محدود است – ولی به شیوه ای عمل می کند، که ایالات متحده را به آغاز چنین نبردی بکشاند تا آن کشور را متحاوز و خود را قربانی تجاوز معرفی کند و به مظلوم نمایی بپردازد.

مقامات نظامی آمریکایی در مورد چگونگی بروز حادثه امروز (پنجشنبه) گفتند که ابتدا چند بار به پهپاد متجاوز هشدار داده شد از آن ناحیه دور شود، ولی از آن جا که همچنان به سوی رزمناو آمریکایی در حال پرواز بود و ممکن بود کشتی و سرنشینان آن را به خطر اندازد، فرمان نابودی پهپاد صادر شد.

پرزیدنت ترامپ در حساب توییتری خود نوشت: «حادثه پهپاد تنها یک حلقه از رشته عملیات تحریک آمیز رژیم ایران است. ایالات متحده این حق را برای خود محفوظ می دارد که از تاسیسات خود پاسداری کند و منافع خویش را حفظ نماید».

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه پیام خود نوشت: «همه کشورهای جهان را فرا می خوانیم که این رفتار رژیم ایران را نکوهش کنند. هدف رژیم، ایجاد اختلال در آزادی آمد و شد کشتی های جهان می باشد و من از همه کشورهای دنیا دعوت می کنم که برای حفاظت از رفت و آمد کتشی ها با ایالات متحده همکاری کنند».

در خبرهای پیشتر گفته شده بود که ایالات متحده قصد برگزاری نشستی را در بحرین دارد که انتظار می رود نمایندگان ۶۴ کشور جهان در آن حضور یابند و امنیت کشتیرانی در شاخاب پارس در آن به رایزنی گذاشته شود.

همزمان با این رویدادها، ایالات متحده امشب (پنجشنبه) رشته تحریم های جدیدی را علیه افراد و شرکت هایی که با حکومت اسلامی ایران مربوط می شوند، اعلام داشت.

این تحریم ها شامل پنج شخص حقیقی و هفت شرکت حقوقی می باشد که برای دور زدن تحریم ها، به حکومت ایران یاری رسانده بودند. مرکز فعالیت این شرکت ها در بلژیک و چین قرار دارد. جرم این افراد و شرکت های تامین آلومینیوم ویژه برای ساخت سانتریفوژها در ایران بوده است

2 دیدگاه‌

  1. دوستان عزیز لطفا توجه داشته باشیم که در یکسال اخیر که درگیری بین رزیم اخوندی و امریکا شروع شدهاست .. رزیم سعی در شناسایی بیشتر مردم و کروه های مخالف کرده . امریکا هر روز یک قدم عقب می رود و ملایان سه قدم به جلو امریکا بخاطر اسراییل هیچ وقت حمله نمی کند و نمیخواهد که از این طریق ایران را قوی تر کند مثل جنگ با عراق که باعث مسلط شدن ایران شد ولی اکر امریکا پهلوان پنبه شد مقابل اخوند ها دیگر هیچکس نمی تواند این رزیم را سرنگون کند در صورت مذاکره رزیم بجان ملت ایران می افتد و چنان قتل عام میکند مردم را که هیتلر ملعون علیه یهودی ها ا…… این جریانات اگر رزیم را سر نگون نکند ما ملت بدبخت را واقعا سر نگون میکند وهیچ اتفاقی برای اسراییل نخواهد افتاد وباامریکا بسلامتی جام میزنند و ما بازنده بدبخت خواهیم شد…اگر کشور را میخواهیم نباید منتظر امریکا شویم امریکا و اسراییل از ترس حزب الله حسابی جا زدهاند چون دولت اسراییل وامریکا دنبال منافع خودشان هستند……

Comments are closed.