پرزیدنت ترامپ برای نخستین بار تلویحی شکست انتخابات را پذیرفت؛ اما بعد حرف خود را پس گرفت

پرزیدنت ترامپ، با انتشار پیامی در توئیتر برای نخستین بار تلویحی پذیرفت که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده است؛ او اما کوتاه مدتی بعد در پیامی دیگر گفت که تنها از “نگاه رسانه‌های دروغ‌پرداز” شکست خورده است و  بر تقلب در انتخابات تاکید کرد.

او در پیام تازه خود تصریح کرد که او تنها “در نگاه رسانه‌های خبری دروغ‌پرداز” شکست خورده است. او تأکید کرد که نتیجه انتخابات “تقلب‌آمیز” را نمی‌پذیرد و “هنوز راهی دراز باید پیموده شود”.

پیش از این نیز  ترامپ در پیامی توییتری نوشته بود: «او برنده شد، چون در انتخابات تقلب شد»؛ او با این پیام به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری اذعان نمود، هرچند آن را با شائبه “تقلب” همراه کرد.

ترامپ در چند روز اخیر گفته بود که در انتخابات ناظران بی‌طرف وجود نداشته‌اند و شمارش آرا توسط “نرم‌افزاری ویژه” دستکاری شده است.

ترامپ هنوز از تکاپو برای باطل کردن تمام یا بخشی از روند شمارش آرا آرام نگرفته و وکلای  او در برخی از ایالت‌ها علیه احتمال تقلب در انتخابات اقامه دعوا کرده‌اند.

تاکنون از هیچ ایالتی خلاف یا بی‌نظمی جدی در جریان رأی‌گیری و شمارش آرا گزارش نشده است. در مقابل، بسیاری از مقام‌های فدرال از “مطمئن‌ترین انتخابات در تاریخ ایالات متحده” سخن گفته‌اند.

در آخرین اعلام نتایج پایانی شمارش آرا، جو بایدن ۳۰۶ رأی الکتورال را کسب کرده، درحالیکه پرزیدنت ترامپ تنها ۲۳۲ رأی به دست آورده است.

با وجود پیروزی نمایان بایدن، ترامپ به اقدامات حقوقی بیشتر تهدید کرده و از هواداران خود خواسته است که به اعتراضات خود در مخالفت با نتایج رسمی انتخابات ادامه دهند.

هواداران ترامپ، به پیروی از رئیس جمهوری محبوب خود، همچنان بر طبل “تقلب” در انتخابات می‌کوبند و درروز گذشته نیز  در واشنگتن و چند شهر دیگر در حمایت از ترامپ به خیابان رفتند و در مواردی با مخالفان درگیر شدند.

همزمان ران کلیِن که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا او را به ریاست کارکنان کاخ سفید انتخاب کرده، به شبکه ان‌بی‌سی گفته است که برای اینکه دولت جدید آمریکا بتواند قوای خود را بر مهار کورونا متمرکز کند روند انتقال قدرت همین هفته باید شروع شود.

 

او در ادامه افزود:  وضعیت فعلی ابتلا و مرگ بر اثر کورونا در آمریکا وخیم است.

 

دکتر آنتونی فاوچی یکی از برجسته‌ترین اعضای کارگروه مقابله با کورونای کاخ سفید نیز امروز در اظهاراتی مشابه گفته بود روند تحویل کاخ سفید به دولت جدید بهتر است هر چه زودتر شروع شود.

 

اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امروز در توییتر نوشت: “هنوز راه درازی در پیش است. من هیچ شکستی را نمی‌پذیرم.”

 

تا زمانی که روند تحویل قدرت آغاز نشود بایدن به بودجه، اسناد و مقام‌های دولتی دسترسی نخواهد داشت.