پرزیدنت ترامپ: به اسرائیل امتیازات بزرگ دادیم، حالا نوبت امتیاز گرفتن فلسطینی ها می باشد

پرزیدنت ترامپ در نطقی گفت که انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، یک امتیاز بزرگ به دولت اسرائیل بود که باید بهای آن را بپردازد و این بار فلسطینی ها هستند که باید از یک امتیاز بزرگ برخوردار گردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده توضیح نداد که چه نوع امتیازاتی را قصد دارد به فلسطینی ها، از حساب اسرائیل، بدهد. در اسرائیل از دیرباز ابراز نگرانی شده بود که ممکن است پرزیدنت ترامپ گذشت هایی را از اسرائیل مطالبه کند که امنیت این کشور را به خطر اندازد.

در نخستین واکنش اسرائیل، یک وزیر کابینه گفت که اسرائیل از این سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده نگران نیست. ولی یک مقام ارشد حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به وعده های پرزیدنت ترامپ به شدت ابراز بی اعتمادی کرد..

ایالات متحده می گوید که برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها طرح جامعی آماده کرده که “معامله قرن” نام گرفته و به تصور دولت واشنگتن، می تواند به نزاع عربی – اسرائیلی که  بیش از صد سال ادامه داشته پایان دهد و قضیه فلسطینی را برای همیشه حل کند.

پرزیدنت ترامپ که در یک همایش انتخاباتی در ویرجینیای غربی سخن می گفت، از آن چه که “خدمت بزرگ به اسرائیل” نامید نام برد و گفت: «با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، نزاع بر سر این شهر را برای همیشه پایان بخشیدیم، و امتیاز بزرگی به اسرائیل دادیم و اکنون هنگام آن است که امتیاز بزرگی به فلسطینی ها داده شود.

پرزیدنت ترامپ که در ماه های اخیر با مشکلات فزاینده حقوقی در داخل کشور روبرو شده، در سخنرانی انتخاباتی خود، به تمجید از دولت خویش در رابطه با وعده های انتخاباتی در مورد اسرائیل و خاورمیانه پرداخت و اعلام داشت که او به همه وعده های انتخاباتی خود در این رابطه عمل کرده است و این در حالی که روسای جمهوری پیشین بارها قول دادند و به آن عمل نکردند.

تسخی هَنِگبی، وزیر کابینه اسرائیل و از بلندپایگان امور امنیتی، به خبرنگاران گفت که اسرائیل از سخنان پرزیدنت ترامپ نگران نیست. او توضیح داد که اسرائیل و ایالات متحده در مورد اصول مربوط به توافق صلح هماهنگی دارند و هنگامی که فلسطینیان به دور میز مذاکره با اسرائیل بازگردند، دولت اورشلیم می داند که چگونه از امنیت و منافع خود دفاع کند.

این وزیر کابینه افزوده گفت که اسرائیل حاضر است بهای لازم را نسبت به این امر که پرزیدنت ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارت خانه خود را به آنجا منتقل کرده، بهای لازم را بپردازد و از این نظر نگرانی وجود ندارد.

ولی صائب عریقات مقام ارشد حکومت خودگردان فلسطینی، نسبت به سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده واکنش بسیار ناخرسندانه ای بیان داشت و گفت که پرزیدنت ترامپ حق نداشته است شرق اورشلیم را به اسرائیل ببخشد و فلسطینیان هزگز با این امر کنار نخواهند آمد. عریقات گفت که چنین امری همانند آن است که ریه های انسانی را از سینه اش بیرون آورند و به او بگویند که از این پس در رفاه کامل خواهد زیست.

یک دیدگاه

  1. ۱۰۰ % مرد یک چشم در خراسان ایران ظهور مى کند حتى نوستر مى گوید ایران از راه ترکیه تمام اروپا را فتح مى کند و این کار فقط از دجال بر مى آید

Comments are closed.