پرزیدنت ترامپ به طور زود هنگام اعلام پیروزی قاطع کرد، ولی شماری از جمهوریخواهان از آن انتقاد کردند

در آخرین گزارش هایی که از ادامه شمارش آراء در انتخابات ایالات متحده رسیده چنین بر می‌آید که هنوز نتایج نهایی قابل پیش بینی نیست و با آن که در حال حاضر به نظر می آید که پرزیدنت ترامپ انتخابات را برده است، ممکن است شمارش همه آراء پستی، این تصویر را تغییر دهد و انتخابات را به سود جو بایدن نماینده دموکرات ها رقم بزند.

نهادهای نظرسنجی در ایالات متحده که پیروزی نسبی باید را پیش بینی کرده بودند، با دفاع از خود می‌گویند که گرچه در حال حاضر تصور می رود که پرزیدنت ترامپ برنده گردد، ولی آرای پستی ممکن است این وضع را تغییر دهد و ارزیابی های پیشین آن‌ها درست درآید.

شاید این ارزیابی بود که پرزیدنت ترامپ را به خشم درآورد و در آخرین سخنان خود گفت که همچنان پیروزی را متعلق به خود می داند و بر این باور است که می خواهند نتایج انتخابات را تحریف کنند و مقام ریاست جمهوری را از او به سرقت برند. او علنا تهدید کرد که این جریان را به دیوان عالی خواهد کشاند و از حق خود صرف نظر نخواهد کرد.

بسیاری از رسانه های آمریکا، این شیوه برخورد پرزیدنت ترامپ با جریان انتخابات را مورد انتقاد قرار دادند. حتی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که همیشه طرفدار ترامپ بوده، این سخنان را مورد انتقاد قرار داد و شماری از سیاستمداران برجسته حزب جمهوریخواه نیز گفتند که پرزیدنت ترامپ نمی بایست چنین سخنانی بر زبان آورد.

آن ها می گویند که نتایج قطعی انتخابات هنوز در دسترس نیست و بهتر بود که پرزیدنت ترامپ، دست کم یک روز صبر می کرد تا نتایج انتخابات مشخص تر شود. آنها گفتند که اعلام پیروزی در انتخابات و سخنان صریح پرزیدنت ترامپ در مورد ارجاع موضوع به دیوان عالی، اظهاراتی بسیار زود هنگام است و شکافی را که در جامعه آمریکا ایجاد شده گسترده تر خواهد ساخت.

کارشناسان امور روانشناسی صدا و رفتار افراد می گویند که از آوای سخن ترامپ چنین برمی آید که او این سخنان را با قاطعیت بیان نکرده است و نشان از نگرانی و تردید او دارد.

با آن که شمارش آراء پستی در دو ایالت متوقف گردیده، ولی در برخی ایالت های دیگر ادامه دارد. دادگاهی در ایالات متحده اعلام کرده که حتی پاکت‌هایی که تا روز جمعه (پس فردا) به مرکز ستاد انتخابات برسد همچنان معتبر است – زیرا اداره پست آمریکا هنوز نتوانسته است همه پاکت ها را منتقل کند. این امر مورد انتقاد کاخ سفید قرار گرفته است.

ولی پرزیدنت ترامپ اصرار می‌ورزد که این آراء باطل اعلام شود و نتیجه قطعی انتخابات، و در واقع پیروزی او رسما اعلام شود – امری که دست اندرکاران شمارش آراء حاضر به پذیرفتن آن نیستند.

کارشناسان امور روانشناسی صدا می گویند که اظهارات کوتاه جو بایدن در رابطه با نتایج انتخابات، قوی تر و قابل اعتمادتر از ترامپ به نظر می آمد. آن ها می گویند در حالی که صدای تردید، با نوعی احساس تردید آمیخته بود، جو بایدن برخلاف سخنرانی های انتخاباتی، این بار بسیار قاطع و مطمئن سخت گفت و پیروزی خود را در برخی ایالت ها که قطعی گردیده بر شمرد و با احتیاط لازم گفت که پیروزی های بعدی در راه است.

اما در مجموع، تا به اینجا پرزیدنت ترامپ از عملکرد بهتری برخوردار بوده و فراتر از انتظارها ظاهر شده است. در حالیکه در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات، جو بایدن در ایالت بسیار مهم فلوریدا ۰/۹ درصد از رقیب خود پیش بود، در عمل با ۳/۴ درصد اختلاف، این ایالت را به ترامپ باخت. همچنین ایالت بسیار مهم اوهایو که در دویست سال گذشته همیشه به برنده انتخابات رای داده، با اختلاف فاحش ۸/۲ درصد به ترامپ رای داد.

نتایج به دست آمده از انتخابات به وضوح نشان میدهد که نظرسنجی ها باز هم مانند سال ۲۰۱۶ درست نبوده‌اند.