پرزیدنت ترامپ بودجه بی‌سابقه نظامی آمریکا را امضا کرد

رئیس جمهوری آمریکا بودجه بی‌سابقه دفاعی ایالات متحده را امضا کرد و مصوبه کنگره به قانون تبدیل شد

سنای آمریکا پیشتر با تصویب لایحه مجوز دفاعی ایالات متحده آن را برای امضای رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده بود در این مصوبه که هزینه‌های دفاعی را افزایش داده و موضع  ایالات متحده نسبت به روسیه را ارتقا می‌دهد همزمان از تغییر سیاستی که با دیدگاه پرزیدنت ترامپ مغایرت دارد پرهیز شده است.

سنای آمریکا لایحه ۷۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری دفاعی کشور را که پیش از آن از سوی مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود با ۸۷ رای موافق در برابر دهه رای  منفی تصویب کرده و آن را برای امضای پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید فرستاد.

این مصوبه ۶۹ میلیارد دلار برای بودجه جنگی تحت عنوان عملیات احتمالی خارج از کشور اختصاص داده و ۲.۶ درصد افزایش حقوق برای اعضای نیروهای مسلح و سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در نوسازی ناوگان هوایی و دریایی پنتاگون و دفاع موشکی را فراهم می‌کند.

مورد قابل توجه در این مصوبه ممنوعیت تحویل هواپیماهای f۳۵ آمریکا به ترکیه که یک متحد ناتو است می‌باشد.

روابط دو جانبه این دو کشور دچار تنش شده و این ممنوعیت تحویل  هواپیما تا زمانی که آنکارا بتوانند تایید کند که سیستم موشکی ضد هوایی اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری نخواهد کرد برقرار خواهد بود. در حالی که چین و روسیه در این مصوبه به عنوان رقبای استراتژیک ایالات متحده طبقه بندی شدند متن مذاکره شده میان دو شاخه کنگره یک پیشنهاد الحاقی سناتورها را که می توانست توافق پرزیدنت ترامپ  با شرکت عظیم مخابرات چینی zti را محدود کند را رد کرده است.

این پیشنهاد اعمال مجازات‌های تحریمی  علیه شرکت مذکور به خاطر کمک این شرکت به ایران و کره شمالی برای دور زدن تحریم ها را تسهیل می کرد.

این مصوبه در عین حال شامل بندهایی مربوط به مجوز چشم‌پوشی دولت از برخی تحریم‌های مرتبط با روسیه است که دولت را از فروش تجهیزات نظامی به کشورهایی که تکنولوژی روسیه را  استفاده می‌کنند منع می‌کند.

همچنین ۶۵ میلیون دلار نیز برای احیای زرادخانه هسته‌ای ایالات متحده با توسعه سلاح‌های هسته‌ای اختصاص داده است