پرزیدنت ترامپ حمله به کنگره را محکوم و انتقال منظم قدرت را تاکید و تضمین کرد

پرزیدنت  ترامپ، که  با تأکید بر “تقلب‌آمیز” بودن انتخابات ریاست جمهوری از طرفداران خود خواسته بود، به سمت ساختمان کنگره (کاپیتول) حرکت کنند، با انتشار پیامی ویدئویی حمله به کنگره را “زننده” خواند و آن را محکوم کرد.

او که بار دیگر اجازه توییت کردن یافته، با انتشار پیامی در شبکه توییتر حمله به ساختمان کنگره آمریکا توسط هوادارانش را محکوم کرد و قول داد، در ۲۰ ژانویه بی‌مشکل و منظم قدرت را تحویل دهد.

حمله به کنگره زمانی انجام شد که مایک پنس، معاون ترامپ حاضر به پیروی از او و ابطال نتایج انتخابات نشد و روند بررسی آرای الکترال ادامه یافت.

ترامپ در پیام خود گفت: «من هم مانند همه مردم آمریکا از دیدن خشونت، بی‌قانونی و هرج‌ومرج خشمگین شدم.»

وی افزود، آنها که قانون را نقض کردند، نمایندگان کشور آمریکا نیستند و بهای این کار را پرداخت خواهند کرد.

پیشتر ترامپ یگانه هدف خود از شکایت بردن به دادگاه را تضمین “سلامت” انتخابات نامید و افزود، با این کار از “دموکراسی در آمریکا دفاع کرده است”.

او دو روز پیش  بعد از حمله هوادارانش به کنگره از آنها خواسته بود “به خانه برگردند” خاطرنشان ساخت که گارد ملی و نیروهای فدرال را عازم محل کرد تا مهاجمان را بیرون رانده و امنیت را برقرار کنند.

ترامپ گفت: «آمریکا کشور قانون و نظم است و همیشه باید این‌گونه باشد».

ترامپ وعده داد که در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) دولتی تازه سر کار خواهد آمد و انتقال قدرت به دولت جو بایدن “قانونمند و بدون مشکل” صورت خواهد گرفت.

او در ادامه افزود: “احساسات بسیاری جریحه‌دار شده و اینک باید کاملا بر اعصاب خود مسلط بود و کشور را به آرامش بازگرداند”.

رییس جمهوری آمریکا گفت:  در شرایط کنونی که شیوع کورونا به اقتصاد و جامعه آمریکا آسیب زده باید تمرکز را بر شکست این پاندمی قرار داد، چرا که “احیای بزرگترین اقتصاد جهان نیازمند کار کردن در کنار یکدیگر است”.

او با فراخواندن جامعه آمریکا به “آشتی” گفت، افتخار زندگی‌اش خدمت کردن به عنوان رئیس‌ جمهوری این کشور بوده است.

ترامپ در پایان خطاب به طرفداران خود گفت: «من می‌دانم که سرخورده شده‌اید. اما می‌خواهم بدانید که سفر باورنکردنی ما تازه شروع شده است.»