پرزیدنت ترامپ در تماس تلفنی با نتانیاهو، درباره “زیاده خواهی های رژیم ایران” گفتگو کرد

عکس آرشیوی از آخرین دیدار پرزیدنت ترامپ با بنیامین نتانیاهو در کاخر سفید

پرزیدنت ترامپ شب گذشته تلفنی با نخست وزیر اسرائیل تماس گرفت و دقایقی طولانی درباره حکومت ایران و شیوه متوقف ساختن فتنه گری های آن در منطقه به رایزنی پرداخت. کاخ سفید در بیانیه ای که درباره این تماس تلفنی انتشار داد، نوشت که موضوع مورد بحث، دخالت های رژیم ایران در اوضاع منطقه بوده است.

پرزیدنت ترامپ بارهای گفته است که باید دخالت رژیم ایران در کشورهای منطقه را متوقف ساخت، زیرا این دخالت های نظامی یکی از عوامل اصلی کشتار و بی ثباتی در کشورهای عرب منطقه است.

این گفتگوی تلفنی ساعاتی پیش از حمله موشکی به دو قرارگاه نظامی در سوریه رخ داد که هنوز معلوم نیست از جانب چه کشور و یا چه ارتشی صورت گرفته است.

تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با بنیامین نتانیاهو ساعاتی پس از دیدار و گفتگو بین نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه جدید ایالات متحده، مایک پُمپِئو بود که در مورد آن نیز رسما اعلام شد که مهار کردن فتنه گری های رژیم ایران در منطقه، موضوع اصلی مورد گفتگو بوده است.

در بیانیه رسمی کاخ سفید گفته شده که رهبران ایالات متحده و اسرائیل درباره تهدیدهای متمادی علیه امنیت خاورمیانه، و به ویژه دخالت های رژیم ایران در خاورمیانه مورد بحث قرار گرفته است.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران در روزهای اخیر با افتخار گفته بود که رژیم ایران در یمن، سوریه، لبنان، عراق و بحرین آن چه را که “قدرت گرفتن دشمن” نامید، تحت کنترل دارد. اشاره او به تلاش های حکومت ایران برای تسلط بر این کشورها و نزدیک شدن به مرزهای اسرائیل بود.

وزیر دفاع اسرائیل، اویگدور لیبرمن، شب گذشته (یکشنبه) در یک همایش سخنرانی در نیویورک از جمله اظهار داشت: بارها گفته ایم و تکرار می کنیم که سه خطر در خاورمیانه، امنیت اسرائیل را تهدید می کند و این سه خطر عبارت است از : ایران، ایران و ایران!

در رابطه با دوستی عمیقی که بین رهبران ایالات متحده و اسرائیل برقرار شده، آگاهان سیاسی خاطر نشان ساختند که اسرائیل یکی از معدود کشورهای جهان است که حمایت قاطع خود را از سیاست های پرزیدنت ترامپ در رابطه به حکومت ایران، و به ویژه توافق اتمی موسوم به برجام اعلام داشته است.

درباره سخنانی که در جریان گفتگوی تلفنی بین پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو رد و بدل شده، گزارشی انتشار نیافته است.

یک دیدگاه

Comments are closed.