پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: قصد جنگ با ایران را نداریم، ولی نمی گذاریم به جنگ افزار اتمی مجهز گردد»

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: قصد جنگ با ایران را نداریم، ولی نمی گذاریم به جنگ افزار اتمی مجهز گردد»

با آن که هشدار پرزیدنت ترامپ، خطاب به سران حکومت اسلامی ایران، ممکن است یک تهدید جنگی تلقی شود، ولی وی ساعتی پس از آن هشدار، به شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت که سر جنگ با ایران را ندارد و تنها هدفش آن است که رژیم ایران رفتار خود را عوض کند و ترتیبی داده شود که حکومت ایران نتواند به بمب هسته ای دسترسی یابد.
رئیس جمهوری ایالات متحده در این مصاحبه، دوباره توافق اتمی موسوم به “برجام” را “یک توافق وحشتناک” توصیف کرد و گفت: «آن توافق هسته ای که اوباما با ایران امضا کرد، تکان دهنده بود».
پرزیدنت ترامپ توضیح داد که اگر ایالات متحده در برجام می ماند، رژیم ایران پنج سال دیگر اجازه داشت به اجرای برنامه های اتمی باز گردد. او گفت: «ما چنین چیزی نمی خواهیم. این توافق وحشتناک بود و من از آن بیرون آمدم».
رئیس جمهوری ایالات متحده حکومت کنونی ایران را متهم ساخت که پشت سر بسیاری از رویدادهای خشونت بار منطقه قرار دارد و عامل ریشه ای بسیاری از مشکلاتی است که در این منطقه وجود دارد».
پرزیدنت ترامپ گفت که در سال نخست ریاست جمهوری جلسه ای با شماری از فرماندهان نظامی و امور امنیتی داشت و آن نقشه ای را به وی نشان دادند که در چهارده یا پانزده نقطه خاورمیانه، انگشت فتنه گرانه رژیم ایران در حوادث خونین دیده می شد. او گفت که در همه این نقاط ، رژیم ایران یا به طور مستقیم دخالت داشت و یا به گروه ها و سازمان ها پول و اسلحه می رساند تا موجب نزاع و کشاکش شوند.
او در دنباله سخنانش توضیح داد که تنها هدف وی بازداشتن حکومت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای می باشد. آن ها نباید بتوانند ایالات متحده را مورد تهدید قرار دهند. من کسی نیستم که بخواهم با دیگران به درگیری جنگی بپردازم. زیرا اقتصاد ما آسیب می بیند و مردم کشور ما کشته می شوند.
در رابطه با شدت گیری تنش میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده، و تهدیدهای متعددی که در هفته های اخیر از زبان فرماندهان سپاه پاسداران و دیگران علیه ایالات متحده شنیده شده است، پرزیدنت ترامپ گفت: «من ترجیح می دهم که حتی اگر بخواهم دست به حمله بزنم، بتوانم همه چیز را از نظر اقتصادی روبراه کنم».
رئیس جمهوری ایالات متحده در پایان این مصاحبه یکبار دیگر گفت: «نه، من قصد جنگ ندارم. اما کشوری مثل ایران در برابر شما قرار گرفته و من نمی توانم اجازه بدهم که آن ها به جنگ افزار اتمی مجهز گردند . شما نمی توانید چنین اجازه ای به آن ها بدهید».