پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، آئین جشن یهودی حنوکا را برگزار کرد و گفت آمریکا نخواهد گذاشت رژیم ایران بمب اتمی بسازد

پرزیدنت ترامپ پیش از برافروختن شمع های حنوکا، از جمله گفت: «به نام خود و همسرم خانم ملانیا، این جشن را به یهودیان در هر نقطه ای که هستند شادباش می گویم

آئین برافروختن شمع های عید حنوکا، به دعوت پرزیدنت ترامپ و حضور شماری از رهبران جامعه یهودیان ایالات متحده و خانواده ترامپ، شب گذشته (پنجشنبه) در کاخ سفید برگزار شد. پرزیدنت ترامپ در این همایش، از اهمیت عید سخن گفت و دوستی و همکاری با یهودیان راستود و همچنین گفت که ایالات متحده نخواهد گذاشت که حکومت ایران به جنگ افزار اتمی مجهز گردد.

داماد پرزیدنت ترامپ یهودی است و دختر او نیز برای انجام این ازدواج یهودی شده است. ولی کاخ سفید هر سال، اعیاد اکثر ادیان جهان را جشن می گیرد.

پرزیدنت ترامپ پیش از برافروختن شمع های حنوکا، از جمله گفت: «به نام خود و همسرم خانم ملانیا، این جشن را به یهودیان در هر نقطه ای که هستند شادباش می گویم.

رئیس جمهوری ایالات متحده یادآور شد که پیروزی یهودیان در نبرد با ارتش اشغالگر امپراطوری یونان، رویدادی است که بیش از دو هزار سال  پیش به وقوع پیوست و نشان دلاوری یهودیان است و تا به امروز، هر سال جشن گرفته می شود.

او گفت که یهودیان در آن دوران، علیه حکومتی که آنان را سرکوب می کرد، به پا خاستند و پیروز شدند.

پرزیدنت ترامپ بخشی از سخنان خود را به مسائل سیاسی روز و به ویژه تلاش حکومت ایران برای به آشوب کشاندن منطقه خاورمیانه و متزلزل ساختن امنیت اسرائیل اختصاص داد و از جمله گفت که ایالات متحده همه تلاش خود را به کار خواهد برد تا نگذارد که رژیم ایران به سلاح اتمی دست یابد.

رئیس جمهوری ایالات متحده خروج از برجام را نیز به علل ادامه فتنه گری های رژیم ایران دانست و گفت که آن توافق، که در دوران پرزیدنت اوباما به دست آمد، نتوانست از ادامه فتنه گری های رژیم ایران جلوگیری کند.

پرزیدنت ترامپ در جریان سخنرانی خود، چند بار تاکید کرد که دولت او، قاطعانه در کنار اسرائیل خواهد ایستاد از امنیت این کشور پاسداری خواهد کرد.