پرزیدنت ترامپ در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ گفت «سیاستهای دولت او ممکن است به سقوط رژیم ایران منجر شود»

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه هشتم شهریورماه (۳۰ اوت)، در گفتگو با خبرگزاری بین المللی بلومبرگ گفت که رژیم ایران ممکن است به دلیل سیاست های دولت او، از جمله خروج آمریکا از برجام، سرنگون شود.

پرزیدنت ترامپ در این گفتگو که در دفتر کارش در کاخ سفید انجام شد، گفت: «وقتی من به اینجا [کاخ سفید] آمدم، پرسشی که مطرح بود، این بود که آنها [رژیم ایران] کِی خاورمیانه را تصرف خواهند کرد، اکنون پرسش این است که آیا اصلا آنها دوام خواهند آورد؟ این یک تفاوت بزرگ در یک سال و نیم گذشته است.»

اشاره دونالد ترامپ به مدت زمان روی کارآمدن دولت جدید در آمریکا است که حدود یک سال و نیم از عمر آن گذشته است.

بلومبرگ می نویسد که پرزیدنت ترامپ توضیح بیشتری در مورد احتمال سرنگونی رژیم ایران نداد.

این نخستین باری است که “احتمال سرنگونی حکومت ایران” به دلیل سیاستهای دولت آمریکا، از دهان عالیرتبه ترین مقام آمریکایی شنیده می‌شود.

دولتمردان آمریکا از جمله مایک پمپئو وزیر امور خارجه‌ی آن کشور، تا کنون گفته اند که “هدف دولت آمریکا از مقابله با حکومت ایران، سرنگونی رژیم ایران نیست، بلکه هدف، تغییر سیاستها و رفتار آن رژیم است”، اما آگاهان سیاسی می‌گویند که گرچه دولت آمریکا رسما سیاست تغییر رژیم ایران را مطرح نمی‌سازد، ولی خروج آمریکا از برجام و فشارهای سیاسی و اقتصادی بی سابقه‌ای که دولت پرزیدنت ترامپ بر حکومت ایران وارد می‌آورد، یا موجب تغییر رفتارهای رژیم ایران در برنامه‌های اتمی و موشکی و دخالت های فتنه گرانه‌‌‌ی آن در منطقه خواهد شد، و یا آن که به برافتادن نظام حاکم خواهد انجامید.

سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده در رابطه با احتمال تغییر رژیم در ایران در حالی انتشار می یابد که علی خامنه ای در دیدار دو روز پیش (چهارشنبه) با هیات دولت حسن روحانی، به او و دیگران هشدار داد که به هیچوجه نباید با آمریکا وارد گفتگوهای دوباره شد.

پرزیدنت ترامپ روز هشتم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۹۷)، رسما خروج ایالات متحده آمریکا از توافق اتمی با ایران را اعلام کرد و کلیه تحریمهای هسته‌ای که پیش از آن معلق شده بودند را بازگرداند.

این تحریم‌ها که در دو مرحله به اجرا در می‌آیند و مرحله اول آن از هفتم اوت سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شده، تاثیر منفی فراوانی بر اقتصاد لرزان و ضعیف ایران گذارده است، به طوریکه کارشناسان اقتصادی، ادامه روند فعلی را به “فروپاشی اقتصاد ایران” تعبیر می‌کنند.

مرحله دوم تحریمهای آمریکا که از نوامبر امسال به اجرا در خواهد آمد، شامل تحریم‌های فلج کننده‌ی نفتی و بانکی است، و مقامات کاخ سفید گفته‌اند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

آشنایان امور می گویند که استراتژی آمریکا آن است که از طریق اِعمال تحریم‌ها و خشکاندن منابع مالی رژیم، چنان بحران اقتصادی در کشور به وجود آورد که سران حکومت، جز بازگشت به میز مذاکره با آمریکا چاره دیگری نداشته باشند. در چنین وضعیتی، ایالات متحده می‌تواند رژیم ایران را وادار سازد که برنامه های موشکی و اتمی خود را برای همیشه متوقف کند و کمک رسانی به سازمان های ترور را قطع کند و همچنین خود را از جنگ یمن و سوریه کنار بکشد و به دخالت های فتنه گرانه در امور کشورهای دیگر پایان بخشد.

اوضاع آشفته اقتصادی ایران و گران شدن روز افزون کالاها به خاطر سقوط ارزش ریال، اعتراضات گسترده‌ای را از دی‌ماه گذشته در ایران رقم زده است و رژیم ایران اکنون نگران آن است که با وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی و سیاسی، بار دیگر اعتراضات مردمی در ایران شعله‌ ور شوند.

2 دیدگاه‌

  1. با سلام
    حدود ۳۹ سال پیش تصور می کردند که با قتل عام و کشتار مردم و نیروهای انقلابی قادرند که تاریخ و جامعه ایران را چرخانده و آن را به صورت یک کشور قرون وسطایی درآورند و سپس با زدوبند با ملاها قرنها بر ایران حکمروایی و منابع آن را تاراج کنند. حربه این دو قطب خائن و جنایتکار، رشد و گسترش بنیادگرایی و حمام خون در منطقه، گسترش تروریسم دولتی بین المللی، اعدام و کشتار بی وقفه همه آحاد مردم ایران از هر رنگ و بو و دین و آیینی بود.. عظیم ترین بسیج ضدانقلابی و ضدخلقی تمام تاریخ بشری، از داخل و خارج علیه مردم ایران در این سالها صورت گرفت و صدای هیچ کس در نیامد که هیچ، همه در خدمت ملاها برای چپاول و غارت و قتل عام مردم ایران صف بسته بودند. هرچه دولت در جهان بود، از غرب و شرق عالم با تمام قوا بر سر مردم ایران ریخته بودند تا آنها را وادار به تسلیم در برابر آخوندها کنند. پس از چهار دهه خیانت و جنایت از یک طرف و چهار دهه رشادت، مقاومت و قهرمانی از طرف فرزندان مجاهد و مبارز ایران، سرانجام زنجیرها شکسته شد. سیاست ننگین مماشات در آمریکا جایش را به سیاست قاطعیت در برابر ملاها داد. این بار بعد از قیام مردم ایران در دی ماه گذشته، رئیس جمهور آمریکا و معاون وی از قیام مردم ایران حمایت کردند

  2. اکنون امدن به سوریه تا اسراییل را مورد حمله قرار دهند زود بجنبید و ایران را حمله کنید اینها کابوس دنیا هستند مردم ایران وارتش منتظر شمایندودنبال پشتیبان واقعی هستند اپزوسوین ایران فقط حرف میزند و به جلو نمیاید کمک کنید با جنگ مستقیم اینها را از بین ببرید وگرنه دنیا را پر زامبی اسلامی میکنند چرا میترسید مردم ایران پشتوانه ندارند و هر وقت شلوغ میشود کسی به داد انها نمیرسد و همه کشته میشوند

Comments are closed.