پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی انتخاباتی گفت: ما از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با حکومت ایران خارج شدیم

پرزیدنت دونالد ترامپ بار دیگر، از خروج آمریکا از  توافق‌هسته‌ای حکومت ایران دفاع کرد و گفت

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی شب گذشته خود  در شهر لاندندری در ایالت نیوهمشایر گفت:‌ ما از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با ایران خارج شدیم. ما ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران برای توافقی که در واقع خیلی کوتاه مدت بود، پول دادیم. از آن جالب‌تر، ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به آن‌ها دادیم. کلی پول نقد که با چند هواپیما بردند.

او در ادامه افزود: این خیلی بد بود و آن زمان بود که من فهمیدم چقدر یک پرزیدنت در ایالات متحده قدرتمند است. وقتی یک رئیس جمهوری این حق را داشته باشد – که به نظرم نداشت – که به بانک‌ها برود و ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد بگیرد و تحویل افرادی بدهد که از جرات و شجاعت ما متنفر هستند، به این می‌گویند قدرت. البته من باور ندارم که او حق داشت چنین کاری کند.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی اش گفت: جو بایدن به جنگ عراق رای مثبت داد، من مخالف جنگ عراق بودم. او با ماموریت کشتن اسامه بن لادن مخالف بود، او با کشتن سلیمانى مخالف بود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز گفته بود:  «من سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردم و این باعث دشواری زیادی در دادن پول به سازمان‌های تروریستی برای آنها شده است.»

دولت پرزیدنت ترامپ از دوسال پیش کارزار فشار حداکثری بر رژیم ایران را آغاز کرد. او می گوید:  رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است و حمایت تهران از گروه‌های تروریستی به افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه منجر شده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز دو سال پیش با اعلام   راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با حکومت  اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از رژیم ایران  یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار حکومت ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.