پرزیدنت ترامپ: دولت برای حفاظت از اقتصاد آمریکا طی ۱۴ روز به اندازه ۱۴ سال وام اعطا کرد

پرزیدنت ترامپ در نشست تشریح اقدامات دولت برای حفاظت از کسب و کارها در برابر پیامدهای همه گیری ویروس کرونا گفت که وزارت خزانه داری آمریکا طی دو هفته رکورد اعطای وام به کسب و کارها را شکست.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست که عصر سه شنبه ۹ اردیبهشت به وقت واشنگتن در کاخ سفید برگزار شد گفت: امروز اقداماتی که برای حمایت از کسب و کارها و آماده شدن برای بازگشایی کشور انجام دادند را گرامی می‌داریم و در حالیکه با این بیماری وحشتناک می‌جنگیم برای کسانی که عزیزانشان را از دست دادند دعا می‌کنیم.

پرزیدنت ترامپ گفت که با ارائه وام و کمک های دولتی از ۱.۶ میلیون کسب و کار کوچک با محافظت شد تا بتوانند حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند. این اقدام توانست حدود ۳۰ میلیون شغل را در آمریکا حفظ کند. او اضافه کرد: وزارت خزانه داری آمریکا طی ۱۴ روز به اندازه ۱۴ سال وام اعطا کرد.

او توضیح داد که در مرحله اول، ۳۴۰ میلیارد دلار به کسب و کارها اعطا شد و قرار است در مرحله دوم نیز ۳۲۰ میلیارد دلار دیگر وام به کسب و کارهای کوچک اختصاص داد شود.

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور عالی پرزیدنت ترامپ که در تیم ویژه دولت برای حمایت از کسب و کارهای کوچک حاضر است نیز در این نشست از بخش‌های مختلف دولت که برای اعطای وام ها و حمایت از کسب و کارها تلاش کردند، تقدیر کرد.

در این مراسم شرکت هایی که با دریافت وام و کمک‌های دولتی توانستند کارکنان خود را حفظ کرده و از اخراج آنها خودداری کنند، از تجربه خود سخن گفتند.

پرزیدنت ترامپ با بیان اینکه مردم آمریکا به شدت خواستار بازگشت به سر کارها هستند گفت که دولت او تمام تلاش خود را برای عبور از این شرایط، بازگشایی کشور و بازگشت امن مردم به مشاغلشان انجام می‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا غروب دوشنبه ۸ اردیبهشت به وقت واشنگتن در کنفرانس خبری تیم ویژه دولت برای مقابله با ویروس کرونا گفت که از آغاز مقابله با این بیماری، تمام شهروندان آمریکا که به ویروس کرونا مبتلا شدند از حمایت دولت برای بهبود برخوردار شدند.

او اضافه کرد: در حالیکه قدردان دستاوردهای خود هستیم، در کنار خانواده‌هایی که عزیزانشان را در جنگ با این دشمن نامرئی از دست دادند، ایستاده ایم و سوگواریم.

پرزیدنت ترامپ با ارائه فهرست تعدادی از شهرها و ایالت هایی که روند ابتلا در آنها رو به کاهش داشته است، از جمله ایالت نیویورک، گفت که پیشرفت خوبی حاصل شده است و شرایط کشور در مقابله با ویروس کرونا رو به بهبود است.

در این نشست که مدیران تعدادی از شرکت های بزرگ آمریکایی نیز حضور داشتند، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری با یادآوری اینکه دو ماه پیش ما تنها ۱۰ هزار تست ویروس کرونا گرفته بودیم، گفت که تا امروز ۵.۴ میلیون آزمایش کرونا گرفته شده است و روزی بیش از ۲۰۰ هزار آزمایش انجام می شود.

به گفته او، در حال حاضر با توجه به گسترش امکانات انجام آزمایش ویروس کرونا، دولت اطمینان دارد که برای هر ایالتی که بتواند وارد مرحله اول بازگشایی بشود، تعداد کافی تست وجود دارد.