پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، صحنه گردان اصلی توافق صلح بین اسرائیل و امارات عربی متحده بوده است

سران ایالات متحده و به ویژه پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه آمریکا از تصمیم امارات عربی متحده برای به رسمیت شناختن اسرائیل و برقراری روابط عادی با این کشور به گرمی استقبال کردند و آن را گام دیگری در راه برقراری ثبات در خاورمیانه و ضربه ای برای سیاست های فتنه گرانه حکومت اسلامی ایران دانستند.

آمریکائیان ابراز امیدواری کردند که کشورهای بیشتری از میان ممالک عربی از امارات پیروی کنند و با اسرائیل به توافق صلح برسند.

پرزیدنت ترامپ این رویداد را بسیار بزرگ  توصیف کرد و گفت که انتظار دارد برخی کشورهای دیگر عرب نیز از آن پیروی کنند. پرزیدنت ترامپ فاش ساخت که در این رابطه توافق سه گانه ای بین ایالات متحده با اسرائیل و امارات عربی متحده به دست آمده که راه را برای انجام این هدف هموار ساخته است.

متن این توافق به طور کامل در حساب کاربری پرزیدنت ترامپ انتشار یافت.

در بیانیه ای که از جانب کاخ سفید انتشار یافت، از جمله آمده است: پرزیدنت دونالد ترامپ همراه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زیاد ولیعهد امارات عربی متحده تماس هایی برقراری ساخته و در مورد عادی سازی روابط بین امارات و اسرائیل به توافق رسیده اند.

این بیانیه نشان می دهد که ایالات متحده و شخص پرزیدنت ترامپ در به ثمر رساندن این رویداد تاریخی نقش فعال داشته است.

پرزیدنت ترامپ برای اعلام این خبر خوش، یک همایش رسانه ای ویژه در کاخ سفید برگزار کرد و به افشای این خبر پرداخت و متن توافق نامه را در اختیار خبرنگاران گذاشت و آن را “یک رویداد تاریخی” نامید و ابراز امیدواری کرد که شمار دیگری از کشورهای عرب، به زودی به این گام بپیوندند.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که مراسم رسمی امضای پیمان سیاسی بین اسرائیل و امارات عربی متحده، تا چند هفته دیگر در کاخ سفید در واشنگتن برگزار خواهد شد.

کاخ سفید در سال های گذشته نیز شاهد امضای پیمان صلح بین اسرائیل با مصر و اردن بوده و قرارداد صلحی نیز بین اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل و یاسر عرفات سرکرده سازمان آزادیبخش فلسطین امضا شد که عرفات خیلی خود تعهدات خود را در این زمینه زیرپا گذاشت و نزاع فلسطینیان با اسرائیل ادامه یافت.

برایان هوگ مسئول اجرای تحریم های آمریکایی علیه رژیم ایران، تصمیم امارات را “کابوسی” برای حکومت ایران نامید.

سفیر امارات عربی متحده در ایالات متحده، یوسف العتیبه نیز بیانیه ای به این مناسبت انتشار داد و تاکید کرد که توافق بین اسرائیل و امارات، به مفهوم برقراری روابط کامل سیاسی بین طرفین می باشد.