پرزیدنت ترامپ رهبران اسرائیل را برای مباحثات منطقه ای، به واشنگتن دعوت کرد، ولی ممکن است گانتس این دعوت را نپذیرد

دعوت از جانب پرزیدنت ترامپ برای سفر به واشنگتن، توسط مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به اورشلیم آورده شده بود

انتشار این خبر که پرزیدنت ترامپ طرح صلح آمریکایی را هفته آینده اعلام می کند و دو رهبر عمده سیاسی اسرائیل را به واشنگتن دعوت می کند تا در این باره با آن ها سخن بگوید، موجب بروز یک جنجال سیاسی بزرگ، در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل شد. در حالی که نتانیاهو قصد دارد رهسپار واشنگتن شود، بنی گانتس رهبر اتحاد حزبی آبی و سفید گفته است که احتمال بسیار دارد این سفر را نپذیرد.

سه شنبه پیش رو زمانی است که پارلمان اسرائیل در یک جلسه علنی، قرار است درباره سلب مصونیت بنیامین نتانیاهو تصمیم بگیرد و این دقیقا همان زمانی است که از جانب ایالات متحده به عنوان زمان دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبران اسرائیلی اعلام شده است.

حزب آبی و سفید این گمان را مطرح می سازد که چنین تاریخی، توسط دستیاران نتانیاهو به مقامات ایالات متحده توصیه شده که همزمان با برگزاری نشست پارلمانی باشد. در این ارزیابی آمده است که انتظار آن بوده که بنی گانتس به علت اهمیت دیدار با پرزیدنت ترامپ، نشست پارلمانی را به وقت دیگری موکول کند.

از نظر آینده سیاسی نتانیاهو، این نشست ممکن است سرنوشت ساز باشد، زیرا اگر پارلمان از او سلب مصونیت کند، بلافاصله کیفرخواستی که علیه نتانیاهو از جانب دادستان کل صادر شده، به جریان می افتد و مقدمات محاکمه وی فراهم می شود. نتانیاهو به دو مورد سوء استفاده از قدرت، و یک مورد رشوه خواری متهم است. ولی او این اتهامات را قاطعانه رد می کند.

آشنایان امور می گویند که در طول سه سال اخیر، نتانیاهو به مانورهای مختلف دست زده تا رسیدگی به این پرونده ها تا آن جا که ممکن است به تاخیر بیافتد. آن ها حتی ادعا می کنند که دوباره انتخابات نافرجام در اسرائیل، نقشه ای از جانب نتانیاهو بوده که پارلمان امکان نداشته باشد سلی مصونیت از او را مورد بحث قرار داده و تصویب کند.

دعوت از جانب پرزیدنت ترامپ برای سفر به واشنگتن، توسط مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به اورشلیم آورده شده بود.

نزدیکان بنی گانتس می گویند که تاریخ دعوت از او و نتانیاهو، توسط کنسول اسرائیل در نیویورک و سفیر این کشور در واشنگتن به مقامات آمریکایی توصیه شده بود و احتمال دارد که آن مقامات توجه نداشتند که در تاریخ تعیین شده، پارلمان اسرائیل باید در مورد سلب مصونیت از نتانیاهو به رای گیری بپردازد.

جناح میانه و چپ در اسرائیل ابراز شگفتی می کند که چگونه است که طرح صلح پرزیدنت ترامپ به مدت چند سال در دست تدوین بود و اکنون کوتاه مدتی پیش از انتخابات پارلمانی در اسرائیل، به یکباره قرار است رونمایی شود.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته بود که این طرح صلح پس از آن رونمایی خواهد شد که انتخابات پارلمانی اسرائیل پایان یافته و دولت بعدی برپا شده باشد. ولی اکنون بیش از شش هفته به دور سوم انتخابات زود هنگام باقی مانده و نتانیاهو به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی به خدمت ادامه می دهد.

نتانیاهو گفته است که طرح صلح پرزیدنت ترامپ بهترین فرصت اسرائیل برای رسیدن به بخشی از خواسته های خویش است. نزدیکان به بنی گانتس می گویند که منظور از انتشار طرح در این نقطه زمانی، یاری رسانی به نتانیاهو در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل بوده است.