پرزیدنت ترامپ برای ارائه طرح صلح خود، رهبران دو جناح سیاسی اصلی اسرائیل را به واشنگتن دعوت کرد

بین گانتس، پرزیدنت بوش و بنیامین نتانیاهو – دیدار سه گانه در کاخ سفید

پرزیدنت ترامپ در یک اقدام غیرمنتظره اعلام داشت که طرح صلح خود را برای پایان بخشیدن به نزاع دیرین فلسطینی ها با اسرائیل هفته آینده انتشار می دهد و از رهبران دو جناح سیاسی اسرائیل، یعنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و رهبر حزب لیکود و همچنین بنی گانتس رهبر اتحاد حزبی “آبی و سفید” که جدی ترین رقیب سیاسی نتانیاهو در انتخابات پیش رو محسوب می شود، دعوت کرده برای دریافت این طرح صلح، رهسپار واشنگتن شوند.

رئیس جمهوری ایالات متحده بارها گفته بود که از طرح صلح خود، که آن را “بهترین معامله قرن” می نامد، تنها پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل و به روی کار آمدن دولت آینده رونمایی خواهد کرد. ولی از آن جا که تا کنون دوبار انتخابات زودهنگام برگزار شده و دولت جدیدی به روی کار نیامده، تصمیم گرفته است پیش از انتخابات عمومی اسرائیل که حدود شش هفته دیگر برگزار می شود، از این طرح رونمایی کند.

دعوت از رهبر حزب رقیب نتانیاهو، توسط پرزیدنت ترامپ می تواند معنی دار باشد. در آخرین نظرسنجی هایی که در اسرائیل در آستانه دور سوم انتخابات برگزار شده، آمده است که بنی گانتس از بخت بیشتری برخوردار است و در حالی که بر شمار حامیان او افزوده شده، نتانیاهو شماری از طرفداران خود را از دست داده است و در مجموع گانتس دست کم پنج کرسی از نتانیاهو پیشی گرفته است.

جزئیات بخش سیاسی طرح صلح پرزیدنت ترامپ همچنان محرمانه مانده، ولی گفته می شود که او حضور اسرائیل در نوار ساحلی رود اردن را تایید می کند و برخی از آبادی های اسرائیلی نشین نیز همچنان در کرانه باختری باقی خواهد ماند. با این همه، چین به نظر می رسد که طرح صلح آمریکایی از لزوم برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری می کند.

جناح راست در اسرائیل با برپایی چنین کشوری مخالفت است و همچنین حاضر نیست که آبادی های اسرائیلی نشین در مرکز کرانه باختری، آن گونه که ایالات متحده خواستار آن است، برچیده شود.

بخش اقتصادی طرح صلح آمریکایی دو ماه پیش در یک همایش بزرگ بین المللی در بحرین رونمایی شد، ولی حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به آن نیز ابراز بی اعتنایی کرد.

بنیامین نتانیاهو می گوید که دعوت از بنی گانتس از جانب پرزیدنت ترامپ، برای رونمایی طرح صلح، به توصیه وی صورت گرفته است. ولی حزب آبی و سفید نسبت به این سخنان واکنشی نشان نداده است.

هنوز معلوم نیست که افشای جزئیات طرح صلح آمریکایی و اظهارنظر رهبران اسرائیل درباره آن، چه تاثیری می تواند بر نتایج انتخابات پیش رو داشته باشد.