پرزیدنت ترامپ قصد دارد سران کشورهای عرب را به یک کنفرانس عالی، با حضور اسرائیل دعوت کند

بنیامین نتانیاهو در آخرین دیدار خود با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید در واشنگتن

رسانه های اسرائیلی نوشتند که پرزیدنت ترامپ قصد دارد به یک ابتکار تازه در مورد برقراری صلح در خاورمیانه دست بزند و آن، برگزاری یک همایش عالی بین رهبران اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است. در سال های اخیر، و به ویژه به دنبال شدت گرفتن تهدیدهای حکومت اسلامی ایران علیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، آن ها به اسرائیل نزدیک شده اند و نوعی همکاری های آشکار و پنهان بین طرفین برقرار گردیده که می تواند زمینه مناسبی برای پیشبرد صلح باشد.

قرار است امروز (چهارشنبه) مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور بین المللی، جارد کوشنر به منطقه بیاید و این طرح جدید را رسما اعلام کند.

امیدواری دولت واشنگتن آن است که اکثر امیرنشین ها به حضور در چنین همایشی علاقمندی نشان دهند. همچنین ممکن است پادشاه مراکش از آن استقبال کند. در مورد احتمال شرکت رئیس جمهوری مصر هنوز دیدگاه قاطعی بیان نشده است.

در گزارش گفته شده که ایالات متحده قصد دارد طرح صلحی را که در مورد فلسطینیان و اسرائیل تهیه کرده و آن را “معامله قرن” می نامد، در کنفرانس عالی سران عرب به آن ها عرض کند و از آنان بخواهد پشتیبانی خود را اعلام کنند و به تلاش های لازم برای عملی ساختن آن دست بزنند.

برخی منابع آگاه در واشنگتن گفتند که تلاش خواهد شد این همایش پیش از برگزاری انتخابات عمومی اسرائیل برپا گردد و اگر چنین شود، کمک خوبی به کارزار تبلیغاتی بنیامین نتانیاهو خواهد بود. پیشتر گفته شده بود که ممکن است پرزیدنت ولادیمبر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز پیش از انتخابات، برای یک دیدار رسمی به اورشلیم بیاید.

انتخابات عمومی اسرائیل کمتر از دو ماه دیگر برگزار می شود.

به گفته آگاهان، پرزیدنت ترامپ قصد دارد برای برگزاری کنفرانس عالی صلح، سران همه کشورهای عرب و همچنین اسرائیل را به اقامتگاه ییلاقی کمپ دیوید در ایالات متحده دعوت کند و برنامه صلح خود را در آن جا به آنان ارائه دهد. ارزیابی می شود که شماری از رهبران کشورهای عرب از این دعوت حسن استقبال کنند.

در گزارش ها آمده است که در آستانه ورود کوشنر به منطقه، سفیر اسرائیل در واشنگتن نیز به اورشلیم بازگشته تا در گفتگوها شرکت کند.

آگاهان می گویند که اگر چنین کنفرانسی با موفقیت برگزار شود، به کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ نیز برای گزیده شدن در دور دوم نیز کمک خواهد کرد.

قرار است داماد پرزیدنت ترامپ و هیات همراه او، علاوه بر اسرائیل، از مصر، اردن، قطر، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و چند کشور دیگر دیدن کنند.

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی طرح صلح ایالات متحده را، حتی پیش از آن که جزئیات طرح رونمایی شود، قاطعانه رد کرده است. فلسطینی ها حتی در کنفرانس اقتصادی بحرین نیز که هدف از آن اجرای پروژه های گسترده آبادانی در سرزمین های فلسطینی نشین بود، شرکت نکرد.

یک دیدگاه

  1. با احترام بنای اسرائیل کنونی از روز اول باسیاستی اشتباه وهمراه با ترس در قبال اعراب بوده است اسرائیل در سرزمین چند هزار ساله قومی تمدنی ودینی خود زندگی می کند میبایست بی رحمانه وبا قدرت کل سرزمین باستانی خود را از لوس متجاوزان کفار شیطانی وحشی پاک میکرد وتنها کزینه همین است تا کی باید دشمن را در خانه خود تحمل کند تینها اتش زیر خاکسترند

Comments are closed.