پرزیدنت ترامپ با اعلام خروج آمریکا از برجام، تحریمهای ایران را به طور کامل بازگرداند

پرزیدنت ترامپ امروز اعلام کرد که آمریکا به طور کامل از برجام خارج می شود و تمام تحریمها را بازمی‌گرداند. پرزیدنت ترامپ لحظاتی پس از سخنرانی‌اش، فرمان بازگشت تمام تحریمهای پیش از توافق را امضا کرد. کارشناسان می گویند او شدیدترین گزینه ممکن را انتخاب کرد.

پس از ماهها انتظار، سرانجام دونالدترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به برجام پایان داد. ترامپ در شروع سخنان خویش، ایران را بزرگترین صادر کننده و حامی تروریسم نامید و اقدامات ایران را بسیار خطرناک دانست. وی گفت قرار بود توافقی که در سال ۲۰۱۵ توسط دولت قبلی آمریکا و کشورهای دیگر امضاء شد، جلوی دستیابی رژیم ایران به بمب هسته ای را بگیرد. این توافق بد به ایران اجازه غنی سازی و پیگیری برنامه های اتمی پس از پایان زمان توافق را داده است (اشاره به بند غروب).
پرزیدنت ترامپ افزود: «توافق اتمی باعث شد تحریم های فلج کننده ایران برداشته شوند و ایالات متحده، اهرم های فشار خود را از دست بدهد. ایران حتی به خاطر این توافق، پول نقد دریافت کرد (اشاره به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری که در زمان اوباما به ایران پرداخت شد)».

ترامپ گفت «این یک توافق بسیار بد بود که هرگز نباید با ایران به امضا می رسید».

ترامپ در ادامه سخنانش، رژیم ایران را به صدور “موشک های خطرناک” به سراسر خاورمیانه و حمایت از گروه‌های تروریستی حزب الله لبنان، حماس، القاعده و طالبان متهم کرد.

وی گفت در طول سالیان متمادی، ایران و نمایندگان آن، سفارتخانه‌ها و تاسیسات نظامی آمریکا را منفجر کرده اند، صدها آمریکایی را به قتل رسانده و شهروندان آمریکایی را ربوده، زندانی و شکنجه کرده اند.

آقای ترامپ گفت که  توافق نامه اتمی با ایران، به فعالیتهای موشکی ایران نپرداخته و ایران صاحب موشکهایی است که می تواند آنها را به کلاهک اتمی مجهز کند.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت که “بودجه نظامی ایران پس از امضای توافق هسته ای، تقریبا ۴۰ درصد افزایش یافته، در حالیکه اقتصاد ایران در وضع بسیار بدی به سر می برد. پس از لغو تحریم های هسته ای، دیکتاتورهای ایران منابع جدید مالی به دست آمده را صرف ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک هسته ای، حمایت از تروریسم و ویرانی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن کردند”.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت من پیش از این هم هشدار داده بودم که اگر این توافق بد اصلاح نشود، دیگر آن را تمدید نخواهم کرد. وی گفت که در این مورد با متحدان اروپایی به ویژه آلمان، بریتانیا و فرانسه و همچنین متحدان منطقه ای خود رایزنی کرده است.

وی گفت ایالات متحده با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی‌های ویرانگر رژیم ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ گفت به این نتیجه رسیده است که برجام، توافقی ناکارآمد است که نمی توان با آن جلوی فعالیت های اتمی ایران را گرفت.

پرزیدنت ترامپ پس از ایراد این سخنان، به بخش اصلی که همه منتظر شنیدن آن بودند رسید و گفت: «من امروز اعلام می‌کنم که آمریکا از برجام خارج می‌شود و من فرمانی را تا لحظاتی دیگر امضا می کنم که مجددا تحریم های شدید اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران را تا بالاترین حد ممکن باز می‌گرداند». وی سپس گفت: «هر کشوری که به تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند، می تواند تحت مجازات شدید ایالات متحده قرار گیرد».

وی در پایان سخنانش پیامی نیز برای مردم ایران فرستاد. دونالد ترامپ خطاب به مردم ایران گفت: « حکومت دیکتاتوری ایران ۴۰ سال است که در قدرت است و  غرور ملی شما را به گروگان گرفته است. ما در کنار شما مردم ایران ایستاده‌ایم. اکثر جمعیت ۸۰ میلیونی ایران نتوانستند کشورشان را در صلح با همسایگان خویش بیابند.»

پرزیدنت ترامپ سپس فرمان بازگشت تحریمهای معلق شده را در برابر دوربین ها امضا کرد و آنرا به خبرنگاران نشان داد.

پرزیدنت ترامپ پس از امضای فرمان برقراری مجدد تحریمهای ایران، آن را به خبرنگاران نشان می دهد

آگاهان سیاسی و تحلیلگران امور، جملگی گفتند که کمتر کسی انتظار داشت پرزیدنت ترامپ چنین شدتی را  در مورد خروج از برجام به خرج دهد.

واکنش های بین المللی نسبت به اعلام خروج آمریکا از برجام، در بخشهای دیگر به آگاهی خواهد رسید.

 

 

 

 

2 دیدگاه‌

  1. دنیا به مرد بزرگی مثل ترامپ نیاز داشت ، بسیار لذت بخش بود لحظه ای که وی خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد ، نزدیک است سرنگونی رژیم پلید و ضدانسانی ایران ، با تمام وجودمان و صمیم قلب از دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو تشکر میکنیم که تمام تلاش خود را برای سرنگونی رژیم غیر مشروع ایران میکنند ، دل میلیونها نفر از این تصمیم دونالد ترامپ شاد شد ، به امید آزادی ایران

Comments are closed.