پرزیدنت ترامپ می خواهد ریاست نشست شورای امنیت برای بحث درباره سوریه را به عهده بگیرد

از آن جا که ایالات متحده ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده می گیرد، پرزیدنت ترامپ مایل است نشستی را که در آن قرار است اوضاع در سوریه مورد بحث قرار گیرد، در دست داشته باشد. تا کنون چنین امری در سازمان ملل سابقه نداشته است. ولی آگاهان می گویند که این امر نشان می دهد که موضوع سوریه و آینده آن تا چه حد برای رئیس جمهوری ایالات متحده اهمیت دارد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که پرزیدنت ترامپ دوباره به حکومت ایران و ارتش روسیه هشدار داده که مبادا در نبرد برای تسلط بر اِدلِب، جنگ افزار شیمیایی به کار برند. در گزارش های روئزهای اخیر گفته شده بود که نیروی هوایی روسیه بمباران شهر ادلب را از سرگرفته و ابراز نگرانی می شود که این شیوه جنگی ممکن است موجب قتل شمار زیادی افراد غیرنظامی شود.

دولت روسیه اصرار می ورزد که نشست شورای امنیت، به موضوع توافق اتمی ایران با کشورهای جهان، موسوم به برجام مورد بحث قرار گیرد.  روسیه تا کنون بارها از حکومت ایران در این رابطه جانبداری کرده و اعلام داشته است که ایالات متحده حق ندارد به تحریم اقتصادی علیه رژیم ایران دست بزند.

قرار است پرزیدنت ترامپ همزمان با گشایش همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل در حدود دو هفته دیگر، به نیویورک بیاید و مایل است که در آن هنگام مدیریت یکی از نشست های شورای امنیت را به دست گیرد.

نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله سخنرانان روزهای نخست این همایش سالیانه خواهند بود. چند سازمان برون مرزی ایرانی قصد دارند در روز سخنرانی حسن روحانی، در نزدیکی مقر سازمان ملل گرد آیند و به تظاهرات دست بزنند.